Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Dobrý den,
mám takový problém, všemožně se snažím přijít na chybu, kterou mi způsobuje ubuntu Hardy 8.04. Pokusil jsem se zavést nové jádro, ale neúspěšně, zprvu mi šlo spouštět staré jádro, nicméně pak najednou při dalším pokusu o instalaci ani staré jádro nepustím a vždy skončím v busyBoxu. Na všemožných fórech se dočetl, že by to mohlo souviset s detekcí sata disku (linux mám na SATA disku a pak na ata ještě win XP), ale dříve s tím problém nebyl.
Pokusil jsem se tedy nahrát na video bootování se skokem do BusyBoxu, abych odhalil chybu, ale nic v tom nevidím, respektive je mi to k ..., protože tomu zas tolik nerozumím a tak zde přikládám link na video: linux-error booting a skok do busyboxu (12MB) a prosím o radu, která s chyb je pro mě rozhodující a co s ní.
Předem všem moc děkuji. Jen nerad bych přeinstalovával celý linux, protože v něm mám už vše hezky nastavené, což mi také zabralo nějaký čas.
Pro jistotu přikládám ještě jeden odkaz, na další video, je to také bootování, ale chybí tam kus monitoru, takže bych stejně to prvně zmíněné mělo být lepší. (Druhé video (14MB))
Ještě jednou předem díky.
První problém je v čase [52.280734]:
exception Emask 0x0 SAct 0x0 SErr 0x0 action 0x2
ale z toho se to pak vzpamatuje, i když nikde tam nevidím výpis partitions na sda; na sdb tam je (zkusil jsem to do googlu, spousta odkazů, ale vesměs věci týkající se starších jader). Potom je zajímavá řádka skoro na konci
Target filesystem doesn't have /sbin/init
Zkuste se z toho busyboxu podívat, co vlastně na tom disku je, která ta partitiona má správné UUID (je v menu grubu root=...) atd.
Tak opravdu, největší zádrhel bude v tom
Target filesystem doesn't have /sbin/init
Najel jsem s live CD a zjistil, že tam ten soubor prostě není. Zkusil jsem tam nahrát nějaký, co se vytvořil, když jsem najel z toho CD, ale nenaběhlo to. Jen nějak kousek. Takže v detekci disku problém není :( Vyvstává mi tedy otázka. Je možné sehnat někde tento sobor, nějak univerzálně nastaven, aby na něm naběhl i můj systém?
Doufám že ano, nejlépe ho najít pod stromečkem :) Tak šťastné a veselé a díky za rady.
$ dlocate /sbin/init upstart: /sbin/init upstart: /sbin/initctl
takže nejlépe vymontovat disk, připojit někde k počítači, chroot na něj a přeinstalovat balík upstart. No a taky na tom disku pustit fsck, jestli ten soubor nezmizel kvůli nějaké chybě disku.
Takže všem velice děkuji za rady, protože nakonec se zadařilo a tuto zprávu píšu ze svého obnoveného Ubuntu. Jsem nevýslovně šťastný, nejlepší dárek, co jsem mohl dostat :) Ještě jednou díky za rady...
A prozradíš nám, čím to tedy bylo?
Bylo to opravdu tou absencí souboru /sbin/init, takže nabootování z liveCD, nainstalování dlocate a následně jeho spuštění a pak hle, soubor se objevil a systém normálně nabootoval.
Sice jsem ze samé radosti hned dal celý ubuntu povýšit na verzi 8.10, což mělo za následek nějaké pletky s grafickou kartou (DKMS AUTO installation service for kernel ..... [fail] ) takže teď nemám zaplé efekty a 3D podporu, ale to se taky nějak časem vyřeší :)
A nad příčinou zmizení souboru /sbin/init jsem uvažoval a krom nepovedených zavádění nového jádra a následného pokusu o spuštění recovery módu jak nového, tak starého jádra, o jiných příčinách nevím. Jinak tímto tempen neustálých chyb (většinou vlastní vinou způsobených) se třeba i v rozumném horizontu naučím alespoň slušné základy linuxu, jeho provedení a možností :)
Tiskni
Sdílej: