Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Dobrý den, založil jsem si téma na ubuntu fóru, ale tam mi nikdo neporadil
Potřeboval bych rozchodit ovladače tak, aby spolehlivě chodily pořád, např. kvůli google earth,protože nejsem jediný uživatel tohoto pc.Takže aktuální verze systému - Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-22-generic,Xorg by měl být 7.3. K Radeonu X1600XT jsem se dostal nedávno, je to verze pro PCI-Ex od HISu s větrákem Iceq, 128MB DDR3, 128bit.
Zkoušel jsem instalovat ovladače Catalyst 8.12 a posléze 8.10,ovšem neúspěšně. instalace končily tímto výsledkem
Děkuji všem, byli jste báječní:)
Jaký bordel?:D Je to v nadpisu i v textu, ubuntu Hard Heron 8.04.
Právěže pokud nainstaluju ovladače přes EnvyNG, tak fungují,akorát je to starší verze. Akcelerace běží - Compiz,GoogleEarth i hry(Nexuiz,Glest). Jen Wine poněkud drhne,pod ním se nedá spustit nic. Teoreticky bych to tak mohl nechat, ale zdá se mi to trochu "nedotažený". Ještě bych chtěl zkusit novou verzi X.org, ale nevím jak ji dostat do Hardyho. Kdosi někde v diskuzi psal, že mu Catalyst 8.12 na Ubuntu Intrepid Ibex běhají napoprvý jako Pája a naprosto bez problémů. Nevím nakolik je to pravda, ale v Ubuntu 8,10 je už právě ten nový X.org.
Pokud budu používat free ovladače, nepojede 3D, jak jsem se dočetl.
Tiskni
Sdílej: