Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
nastavím synchronizaci času pomocí NTP v Debianu s nějakým časovým serveremAk to znamená, že sa spustí NTP démon, tak synchronizácia by sa mala odohrať každých 64-1024 sekúnd. Vychádzam z
minpoll
a maxpoll
nastavení v /etc/ntp.conf
. Pokiaľ máš aspoň 33.6 kbs, tak to množstvo dát nerieš.
[root][~][19:27:36] crontab -l | grep ntp */10 * * * * /usr/sbin/ntpdate -s ntp.karpo.cz
Jan 3 11:20:29 paranoid acpid: client connected from 13855[0:0] Jan 3 13:17:01 paranoid ntpdate[23382]: adjust time server yakumo.nat offset -55.388892 sec Jan 3 13:16:25 paranoid hald: unmounted /dev/sda1 from '/media/disk' on behalf of uid 1000
ntpdate(8)
pod FreeBSD 6.4:
-B Force the time to always be slewed using the adjtime(2) system call, even if the measured offset is greater than +-128 ms. The default is to step the time using settimeofday(2) if the offset is greater than +-128 ms. Note that, if the offset is much greater than +-128 ms in this case, it can take a long time (hours) to slew the clock to the correct value. During this time, the host should not be used to synchronize clients. -b Force the time to be stepped using the settimeofday(2) system call, rather than slewed (default) using the adjtime(2) system call. This option should be used when called from a startup file at boot time.Takze, ak sa ten ntpdate cronom spusta dost casto na to, aby odchylka nebola vacsia ako 128ms, ziadne casopriestorove skoky sa nekonaju. U mna je pri desatminutovom intervale synchronizacie odchylka 12 az 15 milisekund.
-b Force the time to be stepped using the settimeofday(2) system call, rather than slewed (default) using the adjtime(2) system call. This option should be used when called from a startup file at boot time.Staci ho spustit hned pri boote, necakat na prve spustenie cronom. Bootovacie skripty FreeBSD tuto funkcionalitu obsahuju by default, staci aby to admin povolil a nastavil NTP server:
[root][~][20:52:02] grep ntpdate /etc/defaults/rc.conf ntpdate_enable="NO" # Run ntpdate to sync time on boot (or NO). ntpdate_program="/usr/sbin/ntpdate" # path to ntpdate, if you want a different one. ntpdate_flags="-b" # Flags to ntpdate (if enabled). ntpdate_config="/etc/ntp.conf" # ntpdate(8) configuration file ntpdate_hosts="" # Whitespace-separated list of ntpdate(8) servers.Co sa tyka Linuxu, nemozem sluzit. Ale typujem, ze tam to bude zavisle od distribucie (ako v Linuxe takmer vsetko), a osobne si myslim, ze to tam skor nebude ako bude, nakolko vela distribucii NTP-related programy by default neinstaluje.
Mohu ještě poprosit o radu, jak lze vypnout zobrazování provádění Cronu v syslogu?
Hledal jsem to v /etc/syslog.conf ... ale tam nevím jak co změnit ... poradíme mi prosím?
Děkuji.
co říká ntpstat
?
u mě to vypadá takto:
[richard@mao ~]$ ntpstat
synchronised to NTP server (81.0.239.181) at stratum 3
time correct to within 57 ms
polling server every 256 s
Tiskni
Sdílej: