Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
K čemu je dobrý /etc/gshadow? Dočetl jsem se že tam jsou hesla skupin, ale k řemu je to dobrý, kdy se to využije?
Ciste spekulativne...
Rekneme ,ze mate nekolik skupin uzivatelu a v kazde skupine chcete mit "administratora" dane skupiny, ktery muze ovlivnovat kdo je ci neni ve skupine
k tomu podle me slouzi prave /etc/gshadow
viz prikaz gpasswd a jeho manualova stranka, online tady
http://linux.die.net/man/1/gpasswd
a nechci byt rejpal, ale ten editor je fakt otresnej tohle jsem odesilal na 4x nebo mam olsove ruce (span nesmi mit style, P a I prekrizene apod).
Takže teoreticky si může uživatel host s primární skupinou host přidávat do své skupiny host další uživatele?
aha, tak jsem spekuloval blbe, neni to jak jsem psal, spatne jsem to pochopil, ale jak jsem se docetl v archivu redhat,
tak to funguje nejak takto:
Idea celeho mechanismu je mit moznost pripojit (join) se do skupiny do ktere momentalne nepatris, za pouziti prikazu "newgrp". Po zadani korektniho hesla ktere je zaneseno v /etc/gshadow je vase primarni skupina tak do ktere jste se pokousel pripojit.
Pro navraceni do puvodni skupiny zadejte prikaz "exit".
odkaz na puvodni dotaz: http://www.redhat.com/archives/redhat-list/2008-September/msg00159.html
omlouvam se...
newgrp
. Vymozenost mat uzivatela efektivne vo viacerych skupinach je relativne novinka, boli casy a unixy, kde to mozne nebolo.
newgrp
používá v podstatě jen tehdy, když je potřeba používat jiné GID kvůli nastavení skupinového vlastníka u nově vytvářených souborů a adresářů. V některých distribucích dokonce soubor gshadow
ani nenajdete, pokud si ho sám nevytvoříte.
Tiskni Sdílej: