Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Uložil jsem si několik internetových stránek ( například z www.mandrivalinux.cz, z www.root.cz), použil jsem k tomu Mozilla Firefox. Postupoval jsem tak: Zvolil jsem Soubor > Uložit stránku jako. V okně, které se mi otevřelo, jsem napsal název, pod kterým chci stránku uložit, nastavil kam to chci uložit, a nastavil jsem webová stránka kompletní. Uložil jsem to. V adresáři se mi správně objevla stránka (druh souboru HTML) a nad ní složka jméno_soubory. Uložená stránka šla dobře prohlížet. Prohlížím je v Konqueroru. Dobrý vzhled, barvy, všechno. Nic jsem nemazal, nepřepisoval, nepřejmenovával, nepřemísťoval, a to ani hlavní stránku, ani složka jméno_soubory. Přesto o několik dnů pozdějí mi některé uložené stránky nejdou prohlížet tak dobře, jak předtím. Některé uložené stránky ztratily svůj dobrý vzhled. Už se při otvírání zobrazovaly hůř. Neúplný vzhled a podobně. Proč?
Ale když se podívám do složky Jméno_soubory, tak v ní všechny soubory css jsou. Potom nevím, proč když otevřu uloženou stránku (v Konqueroru), tak se to z toho nenačítá. Jestli to pomůže, jedna z uložených stránek, které se blbě zobrazují, se jmenuje chyba při stertu a složka se soubory se jmenuje chyba při stertu_soubory. Když tu uloženou stránku (pod tou složkou) otevřu ve Kwrite, abych viděl zdrojový kód uložené stránky, mělo by se tam několikrát objevovat něco jako src="chyba při stertu_soubory/soubor..." Ale místo toho se tam několikrát objevuje zkomoleně:
src="Chyba%20p%C5%99i%20stertu_soubory/něco" . Ale zase na druhou stranu, v zdrojových kódech některých jiných uložených stránek (včetně těch, co se zobrazují dobře) to mám taky zkomolené.
Teď jsem to zkoušel prohlížet pomocí Mozilly Firefoxu (do řádku umístění jsem zadal cestu k uložené stránce) a zobrazuje se to dobře. Jenom v Konqueroru se mi některé uložené stránky zobrazují dobře a některé ne. Přitom dříve se mi v Konqueroru zobrazovali všechny dobře. To si nemůžu vysvětlit.
Potom bude asi lepší stránku ukládat jako jpg nebo png. Pomocí Ksnapshot to jde, ale protože je stránka většinou delší, než obrazovka, musel bych fotit po částech a to zdržuje. Není pro Linux nějaký program, který vyfotí stránku i se vším, co je za obrazovkou?
Potom bude asi lepší stránku ukládat jako jpg nebo png. Pomocí Ksnapshot to jde, ale protože je stránka většinou delší, než obrazovka, musel bych fotit po částech a to zdržuje. Není pro Linux nějaký program, který vyfotí stránku i se vším, co je mimo obrazovku?
Samozřejmě existují nástroje, které umožňují vytvořit snímek celé stránky. Ale já si nemyslím, že toto je nejlepší řešení. Radši bych být vámi zůstal u toho ukládání celých stránek a později si je otvíral v tom Firefoxu, když už ho používáte na prohlížení online obsahu. Úplně nejlepším řešením podle ale mě je vytvářet si pouze záložky (/delicous apod.) těch stránek, které plánujete ještě v budoucnu navštívit. Teda v případě, že máte nepřetržitý přístup k internetu
Já zase toto. U toho je výhoda, že stránky jsou funkční, díky zvolené úrovni vnořených odkazů. A před uložením se dá dokonce definovat, která část stránky se má uložit. Takže většinou stačí vyznačit hlavní text a zbytek jako menu, reklamy apod. vynechat.
Tiskni
Sdílej: