Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Uložil jsem si několik internetových stránek ( například z www.mandrivalinux.cz, z www.root.cz), použil jsem k tomu Mozilla Firefox. Postupoval jsem tak: Zvolil jsem Soubor > Uložit stránku jako. V okně, které se mi otevřelo, jsem napsal název, pod kterým chci stránku uložit, nastavil kam to chci uložit, a nastavil jsem webová stránka kompletní. Uložil jsem to. V adresáři se mi správně objevla stránka (druh souboru HTML) a nad ní složka jméno_soubory. Uložená stránka šla dobře prohlížet. Prohlížím je v Konqueroru. Dobrý vzhled, barvy, všechno. Nic jsem nemazal, nepřepisoval, nepřejmenovával, nepřemísťoval, a to ani hlavní stránku, ani složka jméno_soubory. Přesto o několik dnů pozdějí mi některé uložené stránky nejdou prohlížet tak dobře, jak předtím. Některé uložené stránky ztratily svůj dobrý vzhled. Už se při otvírání zobrazovaly hůř. Neúplný vzhled a podobně. Proč?
Ale když se podívám do složky Jméno_soubory, tak v ní všechny soubory css jsou. Potom nevím, proč když otevřu uloženou stránku (v Konqueroru), tak se to z toho nenačítá. Jestli to pomůže, jedna z uložených stránek, které se blbě zobrazují, se jmenuje chyba při stertu a složka se soubory se jmenuje chyba při stertu_soubory. Když tu uloženou stránku (pod tou složkou) otevřu ve Kwrite, abych viděl zdrojový kód uložené stránky, mělo by se tam několikrát objevovat něco jako src="chyba při stertu_soubory/soubor..." Ale místo toho se tam několikrát objevuje zkomoleně:
src="Chyba%20p%C5%99i%20stertu_soubory/něco" . Ale zase na druhou stranu, v zdrojových kódech některých jiných uložených stránek (včetně těch, co se zobrazují dobře) to mám taky zkomolené.
Teď jsem to zkoušel prohlížet pomocí Mozilly Firefoxu (do řádku umístění jsem zadal cestu k uložené stránce) a zobrazuje se to dobře. Jenom v Konqueroru se mi některé uložené stránky zobrazují dobře a některé ne. Přitom dříve se mi v Konqueroru zobrazovali všechny dobře. To si nemůžu vysvětlit.
Potom bude asi lepší stránku ukládat jako jpg nebo png. Pomocí Ksnapshot to jde, ale protože je stránka většinou delší, než obrazovka, musel bych fotit po částech a to zdržuje. Není pro Linux nějaký program, který vyfotí stránku i se vším, co je za obrazovkou?
Potom bude asi lepší stránku ukládat jako jpg nebo png. Pomocí Ksnapshot to jde, ale protože je stránka většinou delší, než obrazovka, musel bych fotit po částech a to zdržuje. Není pro Linux nějaký program, který vyfotí stránku i se vším, co je mimo obrazovku?
Samozřejmě existují nástroje, které umožňují vytvořit snímek celé stránky. Ale já si nemyslím, že toto je nejlepší řešení. Radši bych být vámi zůstal u toho ukládání celých stránek a později si je otvíral v tom Firefoxu, když už ho používáte na prohlížení online obsahu. Úplně nejlepším řešením podle ale mě je vytvářet si pouze záložky (/delicous apod.) těch stránek, které plánujete ještě v budoucnu navštívit. Teda v případě, že máte nepřetržitý přístup k internetu
Já zase toto. U toho je výhoda, že stránky jsou funkční, díky zvolené úrovni vnořených odkazů. A před uložením se dá dokonce definovat, která část stránky se má uložit. Takže většinou stačí vyznačit hlavní text a zbytek jako menu, reklamy apod. vynechat.
Tiskni Sdílej: