Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Môj problém spočíva v tom, že fglrx driver s touto grafickou kartou odmieta pracovať. Oficiálny driver som bez problémov nainštaloval, ale po automatickej konfigurácii príkazom aticonfig --initial X server skrátka nenabehne (raz sa mi ho podarilo čiastočne nahodiť ale zostala len čierna obrazovka).
Výpis logu:
... (II) LoadModule: "glx" (II) Loading /usr/lib/xorg/modules//extensions/libglx.so (II) Module glx: vendor="X.Org Foundation" compiled for 7.4.0, module version = 1.0.0 ABI class: X.Org Server Extension, version 1.1 (==) AIGLX disabled (WW) fglrx: Force AIGLX enabled (II) Loading extension GLX (II) LoadModule: "dri" (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/updates//extensions/libdri.so (II) Module dri: vendor="X.Org Foundation" compiled for 7.1.0, module version = 1.0.0 ABI class: X.Org Server Extension, version 0.3 (WW) module ABI major version (0) doesn't match the server's version (1) ...
(II) LoadModule: "fglrx" (II) Loading /usr/lib/xorg/modules//drivers/fglrx_drv.so dlopen: /usr/lib/xorg/modules//drivers/fglrx_drv.so: undefined symbol: miZeroLineScreenIndex (EE) Failed to load /usr/lib/xorg/modules//drivers/fglrx_drv.so (II) UnloadModule: "fglrx" (EE) Failed to load module "fglrx" (loader failed, 7) ... (EE) No drivers available. Fatal server error: no screens found
Potrebujem poradiť, čo stým. Driver radeonhd mi funguje ale potrebujem 3D.
Ďakujem
Asi to chce ATI driver preinstalovat, protoze podle logu to vypada, ze /usr/lib/xorg/modules//drivers/fglrx_drv.so je pozustatek nejake starsi verze.
No preinštalovať som to skúšal už niekolkokrát, nepomohlo. A pozostatok to nemá byť z čoho, keďže som driver inštaloval hneď po novej inštalácii OpenSUSE, ktoré oficiálne drivery ani nemá v defaultnej inštalácii, fglrx sa musí inštalovať manuálne.
PS: Tento istý problém s oficiálnymi drivermi som mal aj v OpenSUSE 11.0
Já jsem postupoval (úspěšně) podle tohoto návodu : en.opensuse.org/Ati. Konkrétně podle sekce 2. The Hard Way. openSUSE 11.1 a na notebooku mam integrovanou ati grafiku.
Tiskni
Sdílej: