Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Zdravicko. Stavim si maly server (Debian Etch), ktery bude routovat, pobezi na nem postfix, Samba a par dalsich sluzeb. Maximalne tam pro 10 uzivatelu. Dal jsem tam procesor AMD Athlon 64 LE-1600 a 2 GB ramky. Potrebuju, aby to bylo tichy. Na chipsetu je pasivni chladic. Myslite, ze muzu dat nejaky pasiv i na ten procak? Popr. jakej?Diky
AMD Athlon 64
No tak tenhle CPU by snad mohl vydrzet prvnich 5 minut po zapnuti i s pasivem, ale vic bych si od toho neslibovat...
Teoreticky by velký pasiv na to měl stačit, ovšem nesmí potom běžet naplno a skříň musí být kvalitní s dobrým prouděním vzduchu atd...
Prostě na to aby to fungovalo je tam moc proměnných, prostě kup nějaký kvalitní aktivní chladič a pokud MB neumí regulovat ventilátor automaticky tak si pořiď s nějakým regulátorem.
Až odhlučníš větrák procesoru, zjistíš, že ti hučí zdroj (na ten dáš těžko pasiv, musis koupit nový, nejlepe s termoregulací otáček ventilátoru). Za chodu zkus postupně větráky přibrzdit a uslišíš který hučí.
Tiskni
Sdílej: