Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Zdravím,
vím, že na toto téma je již napsáno mnoho, ale bohužel jsem nenašel editor který by mi plně vyhovoval.
Na widlích jsem používal PSPad k plné spokojenosti, ale pod linuxem/ wine je pomalý. Chtěl bych najít plnohodnotnou náhradu. PSPad je jednoduchý a má výborně vyřešené doplňování kódu což mi u jinak skvělého Geditu vadí.
Prosím o vaše zkušenosti s editory pro GTK, nemám zájem instalovat balast s KDE, ikdyž Kate je skvělý editor.
Děkuji
na kodenie webov by som doporucil velmi vazne sa zamysleit nad pouzitim VIM-u. okrem kopy nespornych ficur a vyhod(vratane napr. doplnovania kodu) ma uz aj debugger pre PHP, co moze znacne urychlit vyvoj aplikaci.
ak ste uplny zaciatocnik v praci s vim, mozete skusit zacat najprv s CREAM a postupne prejst na gvim
Děkuji všem, vyřešil jsem to molochem IDE NetBeans
Tiskni
Sdílej: