V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Dobrý deň.
Snažím sa v lokálnej sieti rozbehať sambu, ale narážam na problém. Cez wifi router som napojený na internet. Pomocou wifi sa k nemu pripájajú 2 notebooky - jeden s archlinuxom, druhý s ubuntu. Pomocou kábla je k routru pripojený stroj s windows XP. Internet funguje na všetkých počítačoch.
Problém je, že nedokázem rozbehať zdielanie. Oba linuxove stroje vidia a pinguju stroj s XP a naopak. Ak sa však pokúšam pingnúť z linuxu na linux, tak to uz nejde. Nedokážem prísť na to kde môže byť problém.
Prosím o nakopnutie správnym smerom. Ďakujem.
prva vec: checkni si FW na linuxovych strojoch ( iptables -L -n )
Firewal nemam nainštalovany... to už napadlo, aj som to skusil... :(
Jsou nastavené sítě stejně na obou strojích? Pingnete si z obou strojů na bránu, zřejmě to AP?
Prave ze pingnem aj branu (to AP) aj ten stroj z XP, ale navzajom nie... uz som z toho zufaly...
Ty stroje samotný, pingnou si na sebe samotné? Selinux nebo něco takového ohledně bezpečnosti nemáte puštěné? Případně zkuste sledovat tcpdumpem/etherealem/wiresharkem, zda něco odchází/přichází ... kde je ten uzel
Nektere WiFi AP umoznuji blokovat komunikaci mezi pripojenymi klienty. Podival bych se do nastaveni AP, neni-li tam takova featura zapnuta.
Tomas
Tiskni
Sdílej: