Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Název Příznaky Typ oddílu Typ SS [Popis] Velik. (MB) --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- sda1 Primární Linux ext2 [boot] 49,36 sda5 Logický Linux swap/Solaris 2327,76 sda6 Logický Linux ReiserFS 16886,50 sda7 Logický Linux ext3 [home] 130123,93 sda3 Primární NTFS [^A] 10651,74sda7 je šifrovaný dm-cryptem a je to ext3 filesystém, ten jsem zmenšil a následně potřebuju zmenšit dm-crypt parititon na velikost ext3 partition co je uvnitř a potom zmenšit sda7. Poradíte někdo jak na to?
cryptsetup má akci resize, které se přes --size předá nový počet sektorů. Podle mě tohle je dobré akorát, když chci velikost měnit za běhu.
Pokud nejprve zruším mapování (luksClose/remove), pak změním velikost oddílu a pak znovu namapuji (luksOpen), tak to bude fungovat taky, protože v LUKS hlavičce se nikam velikost datové oblasti neukládá (ta se zjišťuje při mapování).
Nakonec zbývá zmenšit sda7 (například smazat a znovu vytvořit se stejným začátekm fdiskem).
Takže já bych postupoval takto: umount; cryptsetup luksClose; fdisk; (případný reboot, pokud fdisk ohlásí, že jádro nenačetlo novou tabulku rozdělení disku); cryptsetup luksOpen; mount. Samozřejmě vyzkoušet si fsck.ext3 není špatný nápad.
Tiskni Sdílej: