Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
mam
a chtel jsem se zeptat na nasledujici:
pri aptitude mi kopiruje instalator binarky nebo to rovnou kompiluje pro 4jadro nebo to kompiluje defaultne pro dvoujadro?
Jedna se mi o to, abych kazde jadro vytizil stejne (tedy si myslim ze by to tak melo byt) a myslim, ze bych toho dokazal jen tim, ze by se vse makovalo pomoci j4
Prosim kdyztak potvrdte / zamitnete me uvahy at vim co je fakt
btw prikaz top mi ukazuje 8 procaku a ukazuje uplne jine hodnoty nezli gnome-system-monitor (take ukazuje 8 jader a pri klepnuti na kartu na "Souborove systemy" zahlasi SIGSEGV a odporouci se buhvi kam :D - ze by to bylo hitachu sas diskem?) - nerknuli ze si myslim ze ten procak ma jadra jen 4 :D - nemam to nekam zapsat jako bug nebo tak neco?
Intel i7 má 4 jádra s podporou HyperThreading. Tj. každé jádro "umí zpracovat" dva thready součastně (není to ale stejně výkonné jako nativní osmijádro, avšak trochu to výkonu navíc to přece jen přinese). Takže se ten CPU pro OS hlásí jako osmijádro, což je vlastně logické.
Aptitude nic nekompiluje a rozhodně nelze dosáhnout použití více jader programem jen jeho kompilací. Parametr -j
příkazu make
pouze určuje kolik threadů má být využito pro kompilaci, což samotný běh kompilovaného programu nijak neovlivní. Aby program dokázal použít více jader, musí tak být napsán přímo jeho programátory. Některé programy mají podporu mnoha vláken, jiné nikoliv. Každopádně nic ti nebrání prostě pustit více programů součastně.
Tiskni
Sdílej: