Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
mam
a chtel jsem se zeptat na nasledujici:
pri aptitude mi kopiruje instalator binarky nebo to rovnou kompiluje pro 4jadro nebo to kompiluje defaultne pro dvoujadro?
Jedna se mi o to, abych kazde jadro vytizil stejne (tedy si myslim ze by to tak melo byt) a myslim, ze bych toho dokazal jen tim, ze by se vse makovalo pomoci j4
Prosim kdyztak potvrdte / zamitnete me uvahy at vim co je fakt
btw prikaz top mi ukazuje 8 procaku a ukazuje uplne jine hodnoty nezli gnome-system-monitor (take ukazuje 8 jader a pri klepnuti na kartu na "Souborove systemy" zahlasi SIGSEGV a odporouci se buhvi kam :D - ze by to bylo hitachu sas diskem?) - nerknuli ze si myslim ze ten procak ma jadra jen 4 :D - nemam to nekam zapsat jako bug nebo tak neco?
Intel i7 má 4 jádra s podporou HyperThreading. Tj. každé jádro "umí zpracovat" dva thready součastně (není to ale stejně výkonné jako nativní osmijádro, avšak trochu to výkonu navíc to přece jen přinese). Takže se ten CPU pro OS hlásí jako osmijádro, což je vlastně logické.
Aptitude nic nekompiluje a rozhodně nelze dosáhnout použití více jader programem jen jeho kompilací. Parametr -j
příkazu make
pouze určuje kolik threadů má být využito pro kompilaci, což samotný běh kompilovaného programu nijak neovlivní. Aby program dokázal použít více jader, musí tak být napsán přímo jeho programátory. Některé programy mají podporu mnoha vláken, jiné nikoliv. Každopádně nic ti nebrání prostě pustit více programů součastně.
Tiskni
Sdílej: