Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
mam
a chtel jsem se zeptat na nasledujici:
pri aptitude mi kopiruje instalator binarky nebo to rovnou kompiluje pro 4jadro nebo to kompiluje defaultne pro dvoujadro?
Jedna se mi o to, abych kazde jadro vytizil stejne (tedy si myslim ze by to tak melo byt) a myslim, ze bych toho dokazal jen tim, ze by se vse makovalo pomoci j4
Prosim kdyztak potvrdte / zamitnete me uvahy at vim co je fakt
btw prikaz top mi ukazuje 8 procaku a ukazuje uplne jine hodnoty nezli gnome-system-monitor (take ukazuje 8 jader a pri klepnuti na kartu na "Souborove systemy" zahlasi SIGSEGV a odporouci se buhvi kam :D - ze by to bylo hitachu sas diskem?) - nerknuli ze si myslim ze ten procak ma jadra jen 4 :D - nemam to nekam zapsat jako bug nebo tak neco?
Intel i7 má 4 jádra s podporou HyperThreading. Tj. každé jádro "umí zpracovat" dva thready součastně (není to ale stejně výkonné jako nativní osmijádro, avšak trochu to výkonu navíc to přece jen přinese). Takže se ten CPU pro OS hlásí jako osmijádro, což je vlastně logické.
Aptitude nic nekompiluje a rozhodně nelze dosáhnout použití více jader programem jen jeho kompilací. Parametr -j
příkazu make
pouze určuje kolik threadů má být využito pro kompilaci, což samotný běh kompilovaného programu nijak neovlivní. Aby program dokázal použít více jader, musí tak být napsán přímo jeho programátory. Některé programy mají podporu mnoha vláken, jiné nikoliv. Každopádně nic ti nebrání prostě pustit více programů součastně.
Tiskni
Sdílej: