Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu březnový souhrn novinek (YouTube). Jednodeskový RISC-V počítač Star64 s SoC StarFive JH-7110 bude v prodeji od 4. dubna.
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 23.03. Přehled novinek v oznámení na webu a v CHANGELOGu na GitHubu.
Je tu opět apríl. Společnost Razer představila holící myš Razer Razer. Vědci z CERNu navrhují 25hodinový den. Společnost Elgato představila kolekci Elgato Home. Společnost Nothing Beer (5.1%). Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Na ubuntu hardy mám ltsp server 64bit. Klienti jsou 32bit. Zkoušel jsem na nich přehrávat video ve fullscreenu a v pohodě to jde, ale flash se seká(zkoušeno na youtube), tak divně se překresluje obraz. Zkoušel jsem flash player 9 i ten nový 64bitový, ale pořád je to to samé. Šifrování přenosu nepoužívám. Barevná hloubka 15bitů. Pokud např. při zadávání "sudo" hesla nebo tak gnome ztmavuje obrazovku(takovej ten šedoefekt nebo jak to nazvat), taky se to seká a pomalu překresluje. Kde je problém? Jak to napravit. Nějak to snad jít musí když už jde plynule video ve 1280x1024 i se zvukem.
No videa jedou přes xv. Tak jak tedy mám přesvědčit systém aby to nejelo přes to X11? Ten, mně sice dokonale odporný, flash fakt potřebuju.
No jistý si nejsem. Každopádně to funguje. Neškálované video má 512x384. Existuje nějaký způsob jak přinutit flash ke "spolupráci"? Přeci jen to video na youtube není nějak klavitní a má malé rozlišení.
Přehrávač Flashplayer od Adobe nepřinutíte k ničemu. Můžete zkusit Gnash s OpenGL výstupem. Nebo prý 10. verze Flashplayeru umí výstup přes OpenGL.
Jinak doporučuji parametr -vo u mplayeru, abyste si vyzkoušel, který videovýstup je nejúčinnější.
Teď zkouším poslední verzi nativně 64 bitovou. Kde nastavím opengl?
Anebo nedá se to nastavit někde obecně který video výstup se má používat, aby fungovalo i to ztmavování obrazovky?
Ztmavování obrazovky je podvod.
Dělá se tak, že se přečte každý pixel na obrazovce (data cestují z X serveru na terminálový server), přepočítá se barva na tmavší a nový pixel se vykreslí na stejné místo (data zase cestují zpět z terminálového serveru na X server).
Kdybyste použil VNC, NX nebo RDP, tak se přečtení a výpočet provede na terminálovém serveru a na X server putuje už jen výsledná přepočtená obrazovka (ale také bod po bodu).
Kdybyste použil kompozitního správce obrazovky (a tím automaticky nepřímé OpenGL vykreslování všech oken), tak by se v ideálním případě poslal na X server příkaz ke ztmavení všem oken kromě toho, co má být navrchu viditelné, a obraz by se přepočítal v grafické kartě.
Takto to funguje, a tudíž žádný magický přepínač neexistuje.
Je mi jasné, že se mění jen barvy. Jde o to to celý nějak zrychlit.
Tak dobře to jde v kaffeine s xshm výstupem. V mplayer mi funguje jako jediný x11. Např. na youtube to má nízký rozlišení, tak by se to sekat nemělo. Když čtu "mám server s 20 klienty, kde fumguje flash dobře" tak je to divný.
Jakou mas verzi flashe? Verze 9 nepodporuje hardwarovou akceleraci a pak kdyz to soupnes na full screen tak se to seka. Stahni a nainstaluj flash 10. deb balicek na debian experimental rep.
Mel jsem ten samy problem v Debianu s motogp.com video prenosy.
Na některých klientech ale nemám možnost rozchodit hardwarovou akceleraci. Maj trochu old-school grafiky. Flash player 10 už používám. Je to ale pořád těch 70Mbit/s.
Tak jsem rozchodil akceleraci. Nyní mohu přehrávat videa přes xv i ve fullscreen módu naprosto plynule. Příkaz glxgears ukáže kola, která se ale trochu občas "kousnou", ale ten zas..nej flash 10 se pořád seká při stejným využití cpu. Proč? Jak zjistím, zda používá akceleraci a pokud ne tak co se mu zas nelíbí?
Tiskni
Sdílej: