Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Zdravim, dokaze mi nekdo poradit jak zprovoznit autologin na GNOME tak aby to fungovalo i bez zapojeného monitoru? Existuje jisty duvod proc na jistem PC musi bezet graficke rozhrani a zaroven nebude pripojen monitor. Na tom PC bude bezet jista GUI aplikace (bohuzel nejde jinak), ktera ma jisty ukol a bez kresleni proste nejede. Proto je potreba po bootu provest autologin, spustit danou aplikaci a nechat ji delat svou praci. Vse funguje skvele pokud je do PC pripojeny monitor. Uz se mi podarilo poexperimentovat s problemy s nastavenim rozliseni bez monitoru a s monitorem, to znamena
Option "NoDDC"
Option "DDCMode" "false"
Option "IgnoreEDID" "true"
Option "DDC" "off"
Nicmene velkym problemem je to, ze autologin bez pripojeneho monitoru proste nefunguje a po pripojeni monitoru to PC trci na prihlasovaci obrazovce, i kdyz ma zapnuty autologin. Jak se tohoto chovani zbavit a zajistit aby autologin fungoval pokazde? Je to vlastnost, nebo bug?
Diky za kazdy tip.
takze
1) zrusil jsem klasicky gdm login, tedy prejmenoval jsem /etc/rc2.d/S30gdm na /etc/rc2.d/K70gdm, coz zajisti nespusteni gdm po bootu. (jedna se o ubuntu 8.04)
2) do /etc/rc.local jsem pridal su - _jmeno_uzivatele_ -c startx >/var/log/gui.log 2>&1
3) misto ati driveru jsem v xorg.conf pouzil VESA driver, protoze s ATI driverem bez monitoru X server odmital fungovat.
4) restart
Ma nekdo lepsi reseni ? Docela by me to zajimalo.
Tak jeste dodam jeden poznatek, ze znasilnovat startovaci mechanismus gdm nebylo potreba. Stacila jen vymena ATI driveru za VESA. Jadrem problemu byla nejspise kombinace X + ati driver + gdm, coz zpusobilo pad X serveru pokud nebyl pripojeny monitor v okamziku po zalogovani. Proto na PC po bootu a pripojeni monitoru (aby se zjistilo proc to nejede) trcela prihlasovaci obrazovka, protoze doslo k padu X serveru a jeho restartu.
Xvnc jsem taky zvazoval. Bylo by to taky reseni, protoze tam monitor jako fyzicky HW nehraje zadnou roli.
no a nemas lepsi nez nechat xka trapit se hledanim rozliseni displaye, ktery neni sparovany, tak poustet xserver, ktery kresli do virtual framebufferu proste do casti pameti a nepotrebuje k tomu zadny hardawre? s takovou se ti inicializuje display a na ten se pripojis treba pres vnc, aby sis overil, ze to funguje... nez se trapit forocovanim chipsetoveho serveru, ktery spoleha na monitor a data z nej...
Tiskni Sdílej: