Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zdravim, dokaze mi nekdo poradit jak zprovoznit autologin na GNOME tak aby to fungovalo i bez zapojeného monitoru? Existuje jisty duvod proc na jistem PC musi bezet graficke rozhrani a zaroven nebude pripojen monitor. Na tom PC bude bezet jista GUI aplikace (bohuzel nejde jinak), ktera ma jisty ukol a bez kresleni proste nejede. Proto je potreba po bootu provest autologin, spustit danou aplikaci a nechat ji delat svou praci. Vse funguje skvele pokud je do PC pripojeny monitor. Uz se mi podarilo poexperimentovat s problemy s nastavenim rozliseni bez monitoru a s monitorem, to znamena
Option "NoDDC"
Option "DDCMode" "false"
Option "IgnoreEDID" "true"
Option "DDC" "off"
Nicmene velkym problemem je to, ze autologin bez pripojeneho monitoru proste nefunguje a po pripojeni monitoru to PC trci na prihlasovaci obrazovce, i kdyz ma zapnuty autologin. Jak se tohoto chovani zbavit a zajistit aby autologin fungoval pokazde? Je to vlastnost, nebo bug?
Diky za kazdy tip.
takze
1) zrusil jsem klasicky gdm login, tedy prejmenoval jsem /etc/rc2.d/S30gdm na /etc/rc2.d/K70gdm, coz zajisti nespusteni gdm po bootu. (jedna se o ubuntu 8.04)
2) do /etc/rc.local jsem pridal su - _jmeno_uzivatele_ -c startx >/var/log/gui.log 2>&1
3) misto ati driveru jsem v xorg.conf pouzil VESA driver, protoze s ATI driverem bez monitoru X server odmital fungovat.
4) restart
Ma nekdo lepsi reseni ? Docela by me to zajimalo.
Tak jeste dodam jeden poznatek, ze znasilnovat startovaci mechanismus gdm nebylo potreba. Stacila jen vymena ATI driveru za VESA. Jadrem problemu byla nejspise kombinace X + ati driver + gdm, coz zpusobilo pad X serveru pokud nebyl pripojeny monitor v okamziku po zalogovani. Proto na PC po bootu a pripojeni monitoru (aby se zjistilo proc to nejede) trcela prihlasovaci obrazovka, protoze doslo k padu X serveru a jeho restartu.
Xvnc jsem taky zvazoval. Bylo by to taky reseni, protoze tam monitor jako fyzicky HW nehraje zadnou roli.
no a nemas lepsi nez nechat xka trapit se hledanim rozliseni displaye, ktery neni sparovany, tak poustet xserver, ktery kresli do virtual framebufferu proste do casti pameti a nepotrebuje k tomu zadny hardawre? s takovou se ti inicializuje display a na ten se pripojis treba pres vnc, aby sis overil, ze to funguje... nez se trapit forocovanim chipsetoveho serveru, ktery spoleha na monitor a data z nej...
Tiskni
Sdílej: