Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Zdravim, dokaze mi nekdo poradit jak zprovoznit autologin na GNOME tak aby to fungovalo i bez zapojeného monitoru? Existuje jisty duvod proc na jistem PC musi bezet graficke rozhrani a zaroven nebude pripojen monitor. Na tom PC bude bezet jista GUI aplikace (bohuzel nejde jinak), ktera ma jisty ukol a bez kresleni proste nejede. Proto je potreba po bootu provest autologin, spustit danou aplikaci a nechat ji delat svou praci. Vse funguje skvele pokud je do PC pripojeny monitor. Uz se mi podarilo poexperimentovat s problemy s nastavenim rozliseni bez monitoru a s monitorem, to znamena
Option "NoDDC"
Option "DDCMode" "false"
Option "IgnoreEDID" "true"
Option "DDC" "off"
Nicmene velkym problemem je to, ze autologin bez pripojeneho monitoru proste nefunguje a po pripojeni monitoru to PC trci na prihlasovaci obrazovce, i kdyz ma zapnuty autologin. Jak se tohoto chovani zbavit a zajistit aby autologin fungoval pokazde? Je to vlastnost, nebo bug?
Diky za kazdy tip.
takze
1) zrusil jsem klasicky gdm login, tedy prejmenoval jsem /etc/rc2.d/S30gdm na /etc/rc2.d/K70gdm, coz zajisti nespusteni gdm po bootu. (jedna se o ubuntu 8.04)
2) do /etc/rc.local jsem pridal su - _jmeno_uzivatele_ -c startx >/var/log/gui.log 2>&1
3) misto ati driveru jsem v xorg.conf pouzil VESA driver, protoze s ATI driverem bez monitoru X server odmital fungovat.
4) restart
Ma nekdo lepsi reseni ? Docela by me to zajimalo.
Tak jeste dodam jeden poznatek, ze znasilnovat startovaci mechanismus gdm nebylo potreba. Stacila jen vymena ATI driveru za VESA. Jadrem problemu byla nejspise kombinace X + ati driver + gdm, coz zpusobilo pad X serveru pokud nebyl pripojeny monitor v okamziku po zalogovani. Proto na PC po bootu a pripojeni monitoru (aby se zjistilo proc to nejede) trcela prihlasovaci obrazovka, protoze doslo k padu X serveru a jeho restartu.
Xvnc jsem taky zvazoval. Bylo by to taky reseni, protoze tam monitor jako fyzicky HW nehraje zadnou roli.
no a nemas lepsi nez nechat xka trapit se hledanim rozliseni displaye, ktery neni sparovany, tak poustet xserver, ktery kresli do virtual framebufferu proste do casti pameti a nepotrebuje k tomu zadny hardawre? s takovou se ti inicializuje display a na ten se pripojis treba pres vnc, aby sis overil, ze to funguje... nez se trapit forocovanim chipsetoveho serveru, ktery spoleha na monitor a data z nej...
Tiskni
Sdílej: