Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Zdravim, dokaze mi nekdo poradit jak zprovoznit autologin na GNOME tak aby to fungovalo i bez zapojeného monitoru? Existuje jisty duvod proc na jistem PC musi bezet graficke rozhrani a zaroven nebude pripojen monitor. Na tom PC bude bezet jista GUI aplikace (bohuzel nejde jinak), ktera ma jisty ukol a bez kresleni proste nejede. Proto je potreba po bootu provest autologin, spustit danou aplikaci a nechat ji delat svou praci. Vse funguje skvele pokud je do PC pripojeny monitor. Uz se mi podarilo poexperimentovat s problemy s nastavenim rozliseni bez monitoru a s monitorem, to znamena
Option "NoDDC"
Option "DDCMode" "false"
Option "IgnoreEDID" "true"
Option "DDC" "off"
Nicmene velkym problemem je to, ze autologin bez pripojeneho monitoru proste nefunguje a po pripojeni monitoru to PC trci na prihlasovaci obrazovce, i kdyz ma zapnuty autologin. Jak se tohoto chovani zbavit a zajistit aby autologin fungoval pokazde? Je to vlastnost, nebo bug?
Diky za kazdy tip.
takze
1) zrusil jsem klasicky gdm login, tedy prejmenoval jsem /etc/rc2.d/S30gdm na /etc/rc2.d/K70gdm, coz zajisti nespusteni gdm po bootu. (jedna se o ubuntu 8.04)
2) do /etc/rc.local jsem pridal su - _jmeno_uzivatele_ -c startx >/var/log/gui.log 2>&1
3) misto ati driveru jsem v xorg.conf pouzil VESA driver, protoze s ATI driverem bez monitoru X server odmital fungovat.
4) restart
Ma nekdo lepsi reseni ? Docela by me to zajimalo.
Tak jeste dodam jeden poznatek, ze znasilnovat startovaci mechanismus gdm nebylo potreba. Stacila jen vymena ATI driveru za VESA. Jadrem problemu byla nejspise kombinace X + ati driver + gdm, coz zpusobilo pad X serveru pokud nebyl pripojeny monitor v okamziku po zalogovani. Proto na PC po bootu a pripojeni monitoru (aby se zjistilo proc to nejede) trcela prihlasovaci obrazovka, protoze doslo k padu X serveru a jeho restartu.
Xvnc jsem taky zvazoval. Bylo by to taky reseni, protoze tam monitor jako fyzicky HW nehraje zadnou roli.
no a nemas lepsi nez nechat xka trapit se hledanim rozliseni displaye, ktery neni sparovany, tak poustet xserver, ktery kresli do virtual framebufferu proste do casti pameti a nepotrebuje k tomu zadny hardawre? s takovou se ti inicializuje display a na ten se pripojis treba pres vnc, aby sis overil, ze to funguje... nez se trapit forocovanim chipsetoveho serveru, ktery spoleha na monitor a data z nej...
Tiskni
Sdílej: