Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Zdravím dobré duše,
na HP 6730B se pokouším nainstalovat gentoo, použil jsem při kompilaci flag hardened, jinak jsem ohledně bezpečnosti aktivně nic nenastavoval. Jádro jsem zvolil monolitické, bez initrd/initramfs. Ovšem nezadařilo se mi jej nabootovat, takže jsem tam teď provozovat Mandrivu. Čili trápí mne sakra to zakejsávání při bootu ... "unable to mount root fs", kernel panic: VFS:
Všechny moduly, co jsou například vidět u podobného HP Pavilon, mam přímo v jádře. na disku je jen reiserfs, jedná se o 250GB disk, cca 48MB zabírají windows na primární partišně, na extended je jako první disk pro Gentoo jako hda4 (hd(0,4)), za nim je partišna s Mandrivou a pak swap. Zkusil jsem i initrd, s tim jsem zkejs ve stejný fázi, radič byl při bootování vidět, ve výpisu bylo vidět sda. Stav /etc/fstab ofpovídá "realitě". Zítra ještě zkusím v té Mandrivě ručně zkompilovat kernel (zřejmě vanillu), zda se něco změní.
Zkusil jsem i vanilla kernel 2.6.28, se stejně negativní zkušeností.
Napadá vás, co by mohla být ta žába na kameni?
Initrd jsem "rozebírat" zkoušel, pro ověření, zda tam jsou potřebné moduly, nic rozumného jsem tam nenašel :-/, po gunzipování byla velikost adresářů menší, než celého initrd.
Výpis lspci k řadiči:
*-storage description: SATA controller product: ICH9M/M-E SATA AHCI Controller vendor: Intel Corporation physical id: 1f.2 bus info: pci@0000:00:1f.2 logical name: scsi0 logical name: scsi1 version: 03 width: 32 bits clock: 66MHz capabilities: storage msi pm ahci_1.0 bus_master cap_list emulated configuration: driver=ahci latency=0 module=ahci
Asi vyřešeno ... mandriva s jádrem 2.6.28 nabootovala na poprvé ... takže zřejmě gentoo v hardened nefunguje tak, jak jsem čekal ... bez znalostí problematiky.
Tedy ta samá konfigurace jádra, bootuju do partišny s instalací distribuce neznající pojem hardened ... a jsem přihlášený ...
Tiskni Sdílej: