Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Ahoj, pri instalaci jsem si udelal raid1 a LVM. Samostatna oblast /boot ma 250MB (ext2) a v LVM je /root 8GB (ext3), swap 3GB a zbytek /home (ext3) pres 300GB ... LVM i /boot mam v raidu. Je to rozumne rozdeleni, nebo bych mel jeste neco zmenit? Jde mi o to, abych to kdyztak predelal, nez tam budu neco nastavovat.. Debian Lenny
To jsem rad, diky. Myslel jsem, jestli nebude treba vyhodnejsi mit zvlast /usr /var atd, jak to nabizi Debiani instalator.
/home
(nebo na začátku vytvoříš malé, to je celkem jedno) a pak si to může kdykoliv přerozdělit. Pravda, takové /usr
půjde přesunout asi jen pomocí liveCD, ale není to nijak složité. Ještě je také možnost vytvořit logické oddíly třeba jen pro některé podadresáře - takhle mám např. /var/lib/mysql
na vlastním logickém oddílu a zbytek /var
je součástí root oddílu. LVM ti umožňuje si s tím libovolně hrát.
Napsal jsem tam /root a tim jsem myslel /
[babjak][/opt][09:47:02] du -sh TeXLive/ 2.5G TeXLive/Po mnohych skusenostiach, ze volne miesto sa v najnevhodnejsej chvili nachadza na vsetkych ostatnych particiach okrem tej jednej, kde je prave potrebne, delim disk na svojom desktope (notebook) takto:
[babjak][/opt][09:50:18] df -h Filesystem Size Used Avail Capacity Mounted on /dev/ad0s1a 71G 9.6G 56G 15% / devfs 1.0K 1.0K 0B 100% /dev [babjak][/opt][09:50:55] top -b | grep Swap Swap: 1024M Total, 68K Used, 1024M FreeT.j. Swap + jedna particia. Teda pokial nie je fakt vazny dovod urobit to inak, t.j. skutocne to rozdelit.
Po mnohych skusenostiach, ze volne miesto sa v najnevhodnejsej chvili nachadza na vsetkych ostatnych particiach okrem tej jednej
To je pravda, jenže LVM mu umožní to kdykoliv zvětšit. Proto bych to na začátku moc nehrotil a dorozdělil až časem (až se ukáží skutečné potřeby místa).
Tiskni
Sdílej: