Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Dobry den.
V shellu CTRL-B (resp. CTRL-F) skoci na predchazejici (nasledujici) znak a ESC-B (resp. ESC-F) skoci na predchazejici (nasledujici) slovo. Klavesu Control muzu podrzet a pohyb je pohodlny. Bohuzel klavesu Escape musim pri kazdem kroku tlacit, tedy ESC-B-B-B-B nefunguje, musim zadat 4x ESC-B, a klavesa Escape je daleko :(
Jak je mozne vymenit tuhle funkcionalitu? Tedy bylo by dobre, kdybych mel:
CTRL-B skok na predch. slovo...
ESC-B skok na predch. znak...
Skoda, ze neni tohle je implicitni nastaveni...
Dekuji.
nevím, o těhle zkratkách jsem nevěděl.
mám to ale nastavené na Ctrl+šipky
/etc/inputrc :
# mappings for Ctrl-left-arrow and Ctrl-right-arrow for word moving
"\e[1;5C": forward-word
"\e[1;5D": backward-word
"\e[5C": forward-word
"\e[5D": backward-word
"\e\e[C": forward-word
"\e\e[D": backward-word
a co takhle alt+b a alt+f?
~/.inputrc
(nebo i globálně), viz man bash
, kapitola READLINE.
Dobra..., je mozne nastavit tak, ze pravy Alt bude delat totez jako Esc a levy Alt zustane pro zavolani menu term. okna?
Dival jsem se do inputrc a do man bash, ale nejak jsem nepochopil, jak ty zkratky nastavit...
Dekuji.
xev
, který na výstup vypisuje všechny události všetně stištěných kláves. Je tam jasně vidět, co vlastně která fyzická klávesa (=tlačítko) ve skutečnosti dělá.
Mam Fedoru 8 a Gnome.
Obsah souboru inputrc:
# do not bell on tab-completion
#set bell-style none
set meta-flag on
set input-meta on
set convert-meta off
set output-meta on
# Completed names which are symbolic links to
# directories have a slash appended.
set mark-symlinked-directories on
$if mode=emacs
# for linux console and RH/Debian xterm
"\e[1~": beginning-of-line
"\e[4~": end-of-line
"\e[5~": beginning-of-history
"\e[6~": end-of-history
"\e[3~": delete-char
"\e[2~": quoted-insert
"\e[5C": forward-word
"\e[5D": backward-word
"\e[1;5C": forward-word
"\e[1;5D": backward-word
# for rxvt
"\e[8~": end-of-line
# for non RH/Debian xterm, can't hurt for RH/DEbian xterm
"\eOH": beginning-of-line
"\eOF": end-of-line
# for freebsd console
"\e[H": beginning-of-line
"\e[F": end-of-line
$endif
Jak muzu zjistit, zda mam emacs nebo ne...?
Jak mam zadat, aby CTRL-B skocil na predch. slovo?
Tedy "Commands for Moving" v "man bash" obsahuje vychozi nastaveni a toto nastaveni lze zmenit? Existuje program, ktery vypisuje, ze pri akt. nastaveni, ktera zkratka dela co... (napr.: CTRL-E............end-of-line)? Nebo tyto veci mam zjistit z "inputrc"?
Vyzkousel jsem "xev", je to super, prave jsem se chtel zeptat v minulem prispevku, zda neco takoveho neexistuje, ale zapomnel jsem... Dik.
Tiskni
Sdílej: