O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.
Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.
Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.
Byla vydána aktualizována Příručka pro začínající wikipedisty a wikipedistky (pdf).
Ubuntu plánuje v budoucích verzích nahradit tradiční nástroje pro synchronizaci času (chrony, linuxptp a gpsd) novým, v Rustu napsaným ntpd-rs, který nabídne vyšší bezpečnost a stabilitu.
Byla vydána nová verze 7.6 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Správce hesel KeePassXC byl nahrazen správcem hesel GNOME Secrets. Bitcoinová peněženka Electrum byla povýšena na verzi 4.7.0. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.8. Další novinky v příslušném seznamu.
Chris Down v obsáhlém článku „vyvrací mýty o zswap a zram“, vysvětluje, co vlastně dělají a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Doporučuje vyhýbat se zram na serveru a bez OOM.
Porota v Los Angeles shledala firmy Google a Meta odpovědnými v přelomovém soudním sporu, který se týká závislosti na sociálních sítích; firmy musí zaplatit odškodné tři miliony dolarů (63,4 milionu Kč). Společnosti, které s verdiktem nesouhlasí, čelily obvinění, že své sociální sítě a platformy záměrně navrhly tak, aby si na nich děti vypěstovaly závislost. Porota došla k závěru, že technologické společnosti při navrhování a
… více »Dobrý den, na svojem ubuntu serveru spouštím ručně vlastní server programovaný pro windows pomocí startx a poté ho spustím pomocí wine.Problém je že když ho chci spustit pomocí putty na dálku tak to nejde.Věděl by někdo jak tento program.exe spouštět pomocí putty na dálku aby se spustil na lokálním monitoru?Chtěl bych podotknout že ten .exe soubor není konzolová aplikace.
Že by záleželo na připojení "ssh -X ..." a povoleném X11 forwardování?
A co s toho plyne ? V linuxech nejsem ještě nějak příliš zaběhlý...
Parametr -x u ssh povoluje spouštění aplikací pro Xka, takže byste si to mohl pustit, co tam máte naprogramované, u sebe na X serveru. Snad je to to, co jste chtěl?
Mohl byste mi uvést příklad spuštění ? na serveru to nyní spouštím takto :
startx
nice -n 0 wine server.exe
Psal jste o vzdáleném připojení. Takže si v putty zapnete "enable X11 forwarding", až se připojíte, tak jen dáte to "wine server.exe" a měl byste mít výstup u sebe. Za předpokladu povoleného X11 forwardování z toho serveru.
Porblém je v tom že to není konzolová aplikace při pokusu o spuštění pomocí putty vypíše server toto :
err:seh:raise_exception Exception frame is not in stack limits => unable to dispatch exception.
To jestly to spustím pomocí putty pro mě není tak podstatné ve skutečnosti mi jde o spuštění toho .exe souboru po startu systému ale nwm jaké příkazy dát do scriptu aby to fungovalo ...
Hm, mnou popisovaným postupem pustim na dálku "snad všechno"
, tady jsem momentálně v koncích s radama.
Jestli to dobře chápu, tak X server běží na vzdáleném stroji a vy chcete v něm spustit ten váš program, a odlogovat se. V takovém případě musíte říct wine kde je lokální X servr parametrem "DISPLAY". Jestli jede jen jeden X server, stačí napsat
DISPLAY=:0 wine program.exe
Jinak pokud je ten váš program odpravdu server tak bych doporučil ho přepsat, aby běžel nativně
tedy záleží na tom v čem je napsaný a co umí..
Tohle se snad musí dělat u telnetu, ale ne u ssh? Nastavování Xserveru v konzoli.
Opravdu moc díky všem za vaše rady příkaz :
DISPLAY=:0 wine program.exe
funguje úplně perfektně, sem tak rád že konečně nebudu muset přepojovat monitory :D OPRAVDU DÍKY MOC :)
Jinak moje aplikace je opravdu server, naprogramovaný v delphi a řídí komunikaci mezi klienty (seznam připojených + chat) :)
Tiskni
Sdílej: