Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Ahoj. tuším že nic takového nelze, ale přesto se raději zeptám.
V práci přistupuji na mnohé windows systémy, od winxp přes visty, 2003 a 2008W servery. Každý přístup (nevím jak na xp či vistách) na WServery zaznamená na terminálovém serveru jednu licenci, a ta po 30 dnech vyprší. Pak je nutné měnit parametrem -n název hosta, čímž je možné prodloužít přístup k terminálovému serveru na dalších 30 dnů atd... donekonečna.
Tím se ale samozřejmě plní licenční server a hlavně je to samosebou nelegální. (i když to je otázka, když mám na tom samém stroji také XP, která licenci mají. tedy můj pc/notebok licenci má, akorát v době bootu v linuxu tato zahálí )
Dá se to vyřešit nějak elegantně ? A prosím vynechat alternativy typu proč to nevyřešíš přes VNC atp.
VNC nevyhovuje kvuli pomalosti a nemožnosti vytváření vlastní per user session, Řešení pro jeden mateřský server mi taky nepomůže, protože serverů na které pristupuji je asi tak 100 a z toho některé nejsou v mé správě ale ve správě zákazníků, takže není možné vyvádět na nich co mne napadne.
Vlastně se chci zeptat na jedinou věc. Dá se koupit client licence terminal services a nahrát do linuxu, čímž bych měl do konce života pokoj ? (Samosebou je mi jasné, že licence nevydrží donekonečna. Dá se očekávat, že MS zanedlouho vydá nový server řekněme 2010 a na něj nebudou platit licence klientů XP / Vista a bude nutné kupovat je znova - s tímhle do budoucna počítám a nyní neřeším.)
A nebo to vyřešit jinak, ale tak abych mohl v linuxu spouštět rdesktop, kterému nevyprsí každých 30 dní platnost - na všemožných serverech windows a legálně?
JIž dopředu jsem skeptický a očekávám odpověď ne
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni Sdílej: