Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Potřeboval bych si pro nouzové účely spustit na serveru druhého apache a mysql. V samé podstatě je to myšleno tak, že pokud by kleknul server, tak abych měl na jiném připraveného apache a mysql do kterého by se akorát nahrály zálohy, nastavil IP adresu kleknutého serveru na "záložní" a běžel nějak dál. Bohužel samostatný server na to vyčlenit nemůžu a konfigurace apachů bohužel mezi sebou nejsou moc kompatibilní, nemluvě o uživatelých v mysql, takže sloučení pod jednoho apache a mysql nepřipadá v úvahu.
Přemýšlel jsem jak toto realizovat a napadlo mě buď rozchodit na serveru virtuální server (což by, ale žralo dost zdrojů) a nebo druhou instanci spustit v chrootu (což jsem zkoušel, ale ne moc úspěšně).
Chci se tedy zeptat, jestli má někdo zkušenost s během dvou apachů a mysql v jednom systému, nebo zda-li by mě někdo nemohl nakopnout ,jakým směrem se mám dát.
Apache i MySQL se jen tak sám od sebe nezhroutí, je to jen otázka konfigurace. TAkže pokud nemáte další stroj a nechcete se pustit do virtualizace (tomu se ani nedivím), tak je řešení jednoduché. Zálohujte konfiguráky a weby u Apache a tabulky u MySQL. Když klekne server, tak je jednoduše vrátíte zpátky po nové infstalaci.
Tady nejde o kleknuti apache a mysql, ale celeho serveru (napr rozbije se disk), takze 2 apache atd bych mel kvuli prehrani na jiny server. A jde mi tam, aby sli ty weby provozovat mimo, nez se koupi novy HW.
Tak to urob na dva servre, jeden ostry, kde to ide a na ten druhy nejakym skriptom cez cron posielaj data (napriklad ssh). Ked padne hlavny sevrer, tak to preklop na ten druhy, aj tak asi potom treba urobit zmenu v dns. Alebo mat data na diskovom poli. To pripojit na oba servre a potom len startnut sluzbu. Najlepsi je pocitacovy cluster.
Když to ale bude na jednom serveru, tak se při rozbití hardware stejně nevyhnete to zálohovat jinam. TAkže zálohujte weby a konfiguráky Apache a tabulky a konfiguráky MySQL, nebo celý systém na jiný disk, nebo flashku či něco podobného. Pak se to dá rychle obnovit.
Asi jsem spatne vysvetlil o co mi jde, pokud jeden ze serveru umre, potrebuju okazite presunout weby ze zaloh do nejakeho funkcniho apache a mysql, ale jelikoz na ostatni apach a mysql uz bezi, musim ho mit nekde spusteny dvakrat. Jinymi slovy kdybych mel servery dva tak pokud jeden umre chci weby z nej po dobu opravy mit na druhem serveru, ale tam uz napr mysql bezi a nastali by mi tam treba problemy s uzivateli kdybych ty db sloucil.
Nemusis ho mat dva krat. To vyriesis cez virtualhost. Do konfiguraku si nachystaj zapis ktory potom iba odkomentujes. Web subory daj na disk, nastav documentroot pre virtualhosta, databazu pridaj do mysql. Potom restartni apache a mysql. Mne to tak funguje. Mam virtualhostov, kazdy ma iny documentroot a v mysql mam viac databaz.
U apache by to tak mozna i slo ale neslo by to u mysql, protoze tam se muze vyskytnou db se stejnym nazvem a jsem v troube.
Treba rozlisovat medzi nazvom databaze a tabuliek v nej. V mysql moze byt viac databaz. Nemozem mat dve rovnake databazy a v databaze dve rovnake tabulky. Ale to je o koncepcii toho co chcem robit a ako to mam vymyslene.
Bohuzel do koncepce jak vypadaji db ja zasahovat nemuzu, proto potrebuju rozchodit na jednom stroji 2 mysql databaze, baych se takovym problemum vyhnul.
Jeste bych mel malou prosbu, nemohli by jste me nekdo odkazat na nejaky navod jak rozjet dve mysql vedle sebe? Zkousel jsem si to vygooglit, ale nic moc jsem nenasel.
/etc/rc.d/
) a jeho úpravu tak, aby používal jiný konfigurační soubor, pid soubor atd. Pak upravit konfigurák mysql, tj. změnit cesty k datovým souborům, port apod.
Tiskni
Sdílej: