Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
dmesg
. Ak ho jadro zbadá, tak tam o tom dá nejakú hlášku s menom device-u, pod ktorým ten disk vidí. Druhá možnosť je skúsiť to podľa tohoto návodu.
tim pripojenim byl myslen mount a to hlavne s parametrem rw (read/write)
pokud ti to nenajde / (tedy root partition), tak je problem v instalaci samotny a nezbyde ti, nez to nainstalovat znovu se spravnym rozdelenim disku a nasledne spravnym
"pripojenim" jednotlivych partitions
podle vseho nemas v /etc/fdisk, pripadne /etc/mtab spravne nastaveny mountpointy.
pokud jsi nebyl chdopen rozdelit disk pri instlaci, celej disk (pouze 1 partition) by mela byt root, tedy "/"
s intalaci na externi disk nemam zkusenosti, takze nevim, co muze byt za problem se zapisem na tento disk.
jeste bych se teda zeptal, jaky release slackware instalujes?
urcite mas na internim disku jiny system, zkus tedy nabootovat do nej a ten externi disk preformatovat napriklad na fat32 a zkus to znovu. toto by mohl byt problem,
je-li disk uplne novy, jakozto stejne problemy napriklad s pametovymi kartami.
oprava, pisu moc rychle :)
ten prvni soubor je samozrejme /etc/fstab :)
pak jeste dotaz, jakej kernel sis zvolil pri nabootovani z CD/DVD? slackware nabizi nekolik moznosti. bare.i, dalsi pro podpory scsi a podobne. nejoptimalnejsi by bylo
hugesmp, ktery jest automaticky zvolen po odentrovani
jake mas zkusenosti s instalaci slackware?
po zvoleni kernelu do konzole na radek login napis "root"
dale pak zvol klasvesnici a prejdi na fdisk, nasledne pak setup
opravdu nevidim jediny duvod, proc by mel byt disk chranen proti zapisu
zkus se podivat sem, jestli ti to nepomuze
http://groups.google.com/group/alt.os.linux.slackware/browse_thread/thread/18aa937124cd0b84
Skus pozriet aky disk to vlastne cfdisk otvara, niekde hore by mohlo byt nieco ako Disk Drive: /dev/sda alebo podobne. Niekedy sa mi stavalo ze bez udania zariadenia mi cfdisk otvoril cdrom. Potom by bola jasna aj ta hlaska o read only systeme. Skus cfdisk /dev/sdb pripadne /dev/sda
ten disk v usb ma "jmenovku" /dev/sda. svazky jsou pak cislovany sda1, sda2 .....
pokud jsi nevytvarel oddily, bude tedy root partition /dev/sda1, nebo obcas i bez cislovky, tedy /dev/sda
pokud spoustis fdisk, nebo cfdisk, spust je takto
fdisk /dev/sda, nebo
cfdisk /dev/sda, jak jiz bylo zmineno
tak jeste jinak. je /dev/sda ten disk pripojeny pres usb? nemas napriklad /dev/sda pro cdrom? je mozne, ze ten disk bude /dev/sdb
napriklad sata disky a scsi disky jsou identifikovany jako /dev/sdX a je mozne, ze externi harddisk je dalsi v poradi, tedy /dev/sdb
zkus napsat fdisk /dev/sda (jake dostanes info o disku?) a pak /dev/sdb (jake ted dostanes info?) bohuzel ted nevim, jakym zpusobem zjistit vsechna zarizeni, tedy identifikace harddisku, abys vedel, kterej je kterej. nevim, zda lze po nabootovani z CD/DVD spustit pred instalaci dmesg, ten by mohl napovedet, kterej disk je jak identifikovan
rozdil je v tom, ze v kazdym je jiny ovladani. v kazdem z nich pracujes jinak
jinak, jestli se nepletu, tak fdisk jest od M$ pro linux upraven pro podporu filesystemu, ktere M$ "operacni systemy" neumi
jaky parametry?
pokud napises fdisk /dev/sda (je-li sda ten spravny disk), mas jej spustenej pro editaci partitions na /dev/sda. po "parametru" m (nepletu-li se) dostanes seznam moznosti.
no, to je pri instalaci, ne? intalujes znova? na jakej disk?
pokud nechces jine specialni parametry, nezadavej nic. jinak muzes pridat napriklad emulaci IDE na SCSI pro Cd/DVD mechaniku (u starsich pocitacu)
toto bych jen odentroval
zkus pri nabootovani z CD/DVD napsat nasledujici
hugesmp.s root=/dev/sda1 rdinit= rw
podarilo se nabootovat?
podle vseho /dev/sda1 neni root partition
mas ten disk rozdelen? jak? na kolik partitions? a kterou jsi jako prvni zvolil pri instalaci? pro mount pointy se instalator jako prvni pta na "/" root partition, tedy kterou hned po nabootovani namountuje jako "/" root. to je vlastne partition na ktere mas ulozene vsechny programy a soubory, pokud sis pro nektere adresare nevybral mountpoint jiny (jako dalsi partition)
pokud je disk opravdu /dev/sda , namisto /dev/sda1 zkus treba /dev/sda2 v prikazu, ktery jsem jiz uvedl
pokud ani to nepomuze, zkus /dev/sda bez jakekoli cislice (toto mi vsak pripada nepravdepodobne)
ty mas 300 GB na sda1, 20GB na sda3, co mas tedy na sda2?
jak jsem psal ten parametr po nabootovani z CD/DVD "hugesmp.s root= .......", zkus to znova bez rdinit.
napis jen hugesmp.s root=/dev/sda1 rw
pokud to nepomuze, zkus to preintalovat a dej si pozor na to, jakej mountpoint si pro kterou partition nastavis
pripadne zkus po nabootovani z CD/DVD standardne namisto spusteni setupu, namountovat jednotlive partitions na napriklad /mnt/hd (ten by tam mel byt defaultne)
tedy:
mount /dev/sda1 /mnt/hd rw
ls /mnt/hd
a jake adresare tam mas? totez zkus i se zbyvajicima oddilama (swap asi nenamountujes :) , takze spis by me zajimal ten oddil /dev/sda2)
SCSI 4.0.0.0 TOSHIBA USB 2.5"-HDD ... sda: sda1 sda2 sda3? Aký výstup dá príkaz
fdisk -l
?
Prejdi si podrobne tento post a na každú otázku (ku každej vete končiacej otáznikom) napíš áno/nie alebo vybral som X alebo Y. Ale nech už tu nemusíme hádať či si inštaloval na sda1 alebo sda2, či si doinštaloval, či jadro vidí disk alebo nevidí. Ok?
Xka máš na cd 2 a na cd 3 máš lokalizáciu, takže najlepšie pre teba by bolo stiahnuť aj tie a cez pkgtool nainštalovať jednotlivé balíčky (pokiaľ vieš čo máš inštalovať - ak nie tak spusti si z pkgtool setup skripty ešte raz a daj inštalovať balíky podľa jednotlivých skupín)
pokud mas potrebne balicky, staci z adresare s balickama zadat (jako root, samozrejme) installpkg *.tgz
pripadne instalpkg cesta_k_balicku/cely_nazev_balicku
si je stahni z FTP
pro kde budes potrebovat balicky z adresare kde. pro lokalizaci jsou to pak balicky z kdei
dale budou zapotrebi balicky z adresare lib, ale nevim, ktere konkretne.
bohuzel nevim, ktere vsechny balicky jsou zapotrebi pro X jako takovy, ale pokud si stahnes a nainstalujes nejaky ten hlavni, nemel by byt problem si pak zjistit, ktere knihovny a balicky ti pro spravny chod jeste chybi a doinstalovat je
dale budou zapotrebi balicky z adresare lib, ale nevim, ktere konkretne.Nerobil som inštaláciu 12.x od nuly, ale podľa poznámok, ktoré mám z 2006 som z 'l' vynechal 4 balíky - takže sa s tým neoplatí zaoberať - s výnimkou JRE. Ak plánuješ hrať sa s programovaním v Jave, tak je rozumnejšie dať JDK z 'extra'.
bohuzel nevim, ktere vsechny balicky jsou zapotrebi pro X jako takovyŽiaľ popis k balíkom v 'x' poväčšine neexistuje. Potrebuješ väčšinu. Vynechať môžeš niektoré fonty (pre etiópčinu, JIS, ... ), určite chceš mať tie od Adobe, Bitstream, BH a DejaVu. Určite chceš všetky balíky, čo začínajú 'lib'. V princípe by mal stačiť 1-2 z tých čo začínajú 'xf86-input' a 1-2 čo začínajú 'xf86-video' - podľa toho aký máš HW.
instalace se tim nepsusti. instalace se spusti az po prikazu setup
do te doby s tim muzes pracovat jako fail safe (s omezenim, samozrejme), ale me to pro zachranu systemu postacilo uz nekolikrat
Tiskni
Sdílej: