Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Ahoj.
Chtěl bych zprovoznit Linuxový kiosek a prosím o několik rad od zkušenějších uživatelů Linuxu.
Přemýšlel jsem na tím, jak kiosek zabezpečit před záškodníky a zajistit určitou blbovzdornost (to prý není možné úplně, protože blbci jsou strašně vynalézaví). Ale zároveň umožnit návštěvníkům kiosku se seznámit s Linuxem a neudělat Linuxu špatnou reklamu. Tak bych nechtěl uživatele omezovat jen na web. prohlížeč, ale umožnit mu pracovat s více programy (Jabber, VoIP, Gimp, OpenOffice, hry atd...).
Potřebuji tedy nějak udělat aby po odchodu uživatele po cca 2 min nečinnosti se kiosek uvedl do původního stavu v jakém byl před příchodem uživatele. (A s postupem času snad udělat i nějaké okno s výstrahou že uživatel bude odhlášen pokud neprojeví nějakou činost) A stím si nevím rady. Přemazat v /home adresář uživatele, po každém odchodu?
A ještě jeden dotaz jak zablokovat klávesové zkratky CTRL+ALT+F1 až F12 a případné další o kterých ani nevím?
Možná je to celé blbost, nepůjde to a řeší se to úplně jinak.
Moc děkuji za jakékoliv rady a názory ohledně kiosku.
Kdysi jsem resil neco podobneho. Nakonec jsem si vymyslel vlastni reseni Neznicitelny desktop. Sice to neni uplne to, co chcete, ale pro zacatek (ci jako inspiraci), to bude prinosne.
Jiz cca rok je umisteny ve studovne a stale slape.
Zběžně jsem to přeletěl a vypadá to moc dobře a velmi děkuji za takový podrobný návod. Jen já jsem na to koupil Mandrivu 2009 CZ, ale kiosktool je nějaký nefunkční. Tak snad se stím už nějak poperu a když ne, tak tam dám to Ubuntu. V sobotu a v neděli na tom budu dělat, potom dám vědět jak to dopadlo. Díky všem za rady.
/etc/inittab
Tiskni
Sdílej: