Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
nevim, zda ti pomhu, ale ext2 filesystem umoznuje recovery smazanych souboru. nevim do jake miry po formatovani.
nepamatuju si postup, ale snad pomuze tohle
ext3grep umí undelete na ext3 FS. Jestli to byl ext2, je programů více (i Midnight Commander /mc/ by to mohl umět), můžete zkusit photorec, ext3undel,..)
o ext3grep jsem neslysel, to se mi bude hodit :)
na ext3 filesystemu se daji smazane soubory zobrazit, ale ta obnova pres midnight commander nejde. na ext2 filesystemu to jde (nemluvim z vlastni zkusenosti, ale ze zkusenosti jinych). jak je to vsak pri zformatovani oddilu?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Bohužel musím konstatovat (po uklidnění a s odstupem tří dnů), že žádné "rozumné" řešení problému, který jsem si způsobil neexistuje... Žádný software neumí disku vrátit kompletní adresářovou strukturu, ale dokonce ani jednotlivé soubory s jejich původními jmény - výsledkem práce všech obnovovacích programů je nakonec jen výčet (v mém připadě desítek tisíc) bezejmenných souborů. Je mi líto...
Nejdulezitejsi otazka je, jestli ten mkfs dobehl do konce. Pokud ne, pak muzes spustit fsck a predhodit mu nejakou starsi kopii superbloku. Myslim ze se k timu pouziva parametr -j.
Naneštěstí přesně to se stalo: mkfs udělal všechnu svoji práci, přesně jak měl... Zkoušel jsem použít data z několika superbloků (nalezených pomocí TestDisku) a tejně jsem doufal, že je některý pozůstatkem minulých existencí - všechny ale bohužel patři tomu aktuálnímu souborovému systému. Mkfs evidentně předpokládá svéprávného uživatele...
Tiskni
Sdílej: