Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Dobry den,
pouzivam Arch Linux a dnes jsem provedl upgrade (pacman -Syu). Mel asi 200 MB a bohuzel si nepamatuji jake presne balicky se aktualizovali, jen vim ze tam byl novy kernel (2.6.28) a nvidia drivers (180.22-1).
Po restartu mi prestal fungovat touchpad, tedy abych byl presny, funguje tak na pul. Hybani kurzorem funguje, funguje klikani pres tlacitka, ale co nefunguje je klikani pres dotyk plochy touchpadu.
Muzete mi prosim poradit cim toto muze byt? Mam notebook FL90. xorg ktery pouzivam jsem hodil sem: http://pastebin.com/f4549fde7
Nedávno se updatovaly X. V nové verzi používají hal na zjištění vstupních zařízení a podporu přidávání a odebírání zařízení za běhu => hal musí běžet před startem X. Z toho taky vyplývá jiný způsob konfigurace těchto zařízení, která se nyní provádí přes hal. Pokud se s tím nechceš drbat, můžeš použít moji konfiguraci (pro Lenovo ThinkPad R61) (přílohu zkopíruj do /etc/hal/fdi/policy/11-x11-synaptics.fdi). Pokud si s tím budeš chtít trošku pohrát, podívej se sem a do man synaptics
.
To fdi mi bohuzel nefunguje. Ridil jsem se tedy navodem Configuration via xorg.conf (hotplugging disabled) a muj xorg.conf upravil takto:http://pastebin.com/f69f93a28
Take jsem pomoci cat /dev/input/zarizeni zjistil, ze touchpad reprezentuje mouse2, proto jsem ho v xorgu pouzil. Bohuzel bezuspesne, jediny efekt je, ze se nyni kurzor pomoci touchpadu pohybuje strasne pomalu.
Tak to už jsi na půl cesty k úspěchu . Teď už jen stačí hrát si s hodnotami RightEdge, MinSpeed, MaxSpeed a AccelFactor.
Stale ale nefunguje klikani pres touchpad a ani scrollovani.
Zkus se podívat na ten fdi, co jsem tady dával jako přílohu. Je možné, že máš ALPS touchpad (jako já). Pak jsou hodnoty pro FingerHigh 8 a FingerLow 7. Potom musíš nastavit TapButton1 na 1. Nakonec stáhni RightEdge na 840 nebo míň. Čím měnší číslo dáš k RightEdge, tím širší budeš mít oblast pro scrollování.
Ja ten fdi zkousel, presne takto nastaveny, ale nemelo to zadny efekt. Jak zjistim jestli mam ALPS touchpad? Pres cat /proc/bus/input/devices jsem zjistil toto:
I: Bus=0011 Vendor=0002 Product=000e Version=0000 N: Name="ETPS/2 Elantech Touchpad" P: Phys=isa0060/serio1/input0 S: Sysfs=/class/input/input9 U: Uniq= H: Handlers=mouse2 event9 B: EV=f B: KEY=6420 0 70000 0 0 0 0 0 0 0 0 B: REL=3 B: ABS=3
Takhle :
I: Bus=0011 Vendor=0002 Product=0008 Version=7301 N: Name="AlpsPS/2 ALPS DualPoint TouchPad" P: Phys=isa0060/serio1/input0 S: Sysfs=/class/input/input9 U: Uniq= H: Handlers=mouse2 event9 B: EV=f B: KEY=420 70000 0 0 0 0 B: REL=3 B: ABS=1000003
Ještě můžeš zkusit prográmek synclient pro nastavení touchpadu za běhu, aby sis mohl důkladněji pohrát s různými nastaveními. Jediný požadavek je mít zapnutý SHMConfig u touchpadu (a samozřejmě nezapomeň restarovat X, až zapneš ten SHMConfig). A budeš spokojený s nastavením, které sis pomocí synclienta vytvořil, zapiš si ty nastavení do xorg.conf. Hodnoty nastavení zjistíš pomocí synclient -l.
Takto jsem si tedy xorg upravil: http://pastebin.com/fa4ff5f4
ale stale mi to pise toto:
$ synclient -l
Can't access shared memory area. SHMConfig disabled?
Option "SHMConfig" "false"
změň na
Option "SHMConfig" "true"
Jinak si se synclientem moc nepohraješ . Samozřejmě potom nezapomeň restartovat X.
Tiskni
Sdílej: