Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.34. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Od verze 1.6 lze pomocí "deno compile" sestavit ze zdrojových kódů binární spustitelný soubor. Nově "deno compile" podporuje také npm balíčky.
Dobrý večer
Dalo by se říct že jsem začátečníkem v linuxu(v podstatě i s počítači obecně), tak se předem omlouvám, zda-li můj dotaz bude hloupý.
Prohledával jsem diskuze jak jsem mohl, ale nenašel jsem řešení mého problému, a tak se ptám jak jej vyřešit.
Při kopírování jakýchkoliv dat z CD do PC do adresáře /home/MeJmeno nebo kamkoliv jinam se mi všechna data zamknou a nemohu je upravovat.Při kopírování dat z CD například přímo do mobilu se stane totéž. A do třetice ještě při kopírování dat z jiných medií (např foťák) do PC se to už nestane.
Samozřejmě jsem vyčetl, že se toto dá vyřešit dodatečným přidáním práv složce a podsložkám například příkazem v terminálu:
sudo chmod 750 -R /home/MeJmeno/NejakaData
(co které písmeno a číslo znamená, jsem si už vyčetl z učebnic)
To je ovšem hloupost, abych po každém kopírování nějakých CD s daty tohle prováděl. Nelze to vyřešit nějak jinak? Mám Ubuntu 2008.10. Data jsou vypalovány určitě na strojích s OS Windows.
Ještě malá poznámka, na Ubuntu 2007.04 se mi to nestávalo (se stejnými CD).
Předem děkuji za rady a pomoc.
Snad jsem našel odpověď, má stačit dát daného uživatele do skupiny cdrom ... tedy "jako všude" v linuxu. A uděláte to "usermod -G cdrom vas_login".
P.S. pokud kopíruješ k sobě do adresáře přes sudo, stačí změnit vlastníka a skupinu ... chown vas_login:vas_login cesta -R.
Ty práva samozřejmě dodatečně přiřadit jdou. Ale to je hloupé pokaždé dělat. Já ty data ani mazat nemohu. A jak říkam v Ubuntu 7.04 to bezproblému fungovalo. Přehrál jsem data z CDček a mohl jsem si s nima dělat, co chtěl.
Já nekopíruju soubory přes terminál. Su zvyklý ještě z oken na okna. Chytnu přetáhnu pustím. No a teď v tom posledním Ubuntu to prostě nejde a pozamyká všechno přehrané.(u souborů a složek se objeví obrázek zámečku). Fakt nevím co stím.
Asi nezbyde nic jiného, než ty práva dodatečně přidat.. :(
Áno, tento problém mám aj ja. Na Ubuntu 7.10 po skopírovaní z CD na HDD pekne priradilo právo na zapisovanie. Ale od 8.04 a na 8.10 detto mu to právo nepridá a v Gnome to pekne označí značkou zámok na ikone danych súborov, adresárov. Aj mne to už lezie na nervy a zaujmalo by ma či sa to niekde dá nejako nastaviť, aby to už nerobilo.
mode=číselná_hodnota
, kde ta hodnota je číselné označení rwx práv, musí ale začínat nulou.
Takže do /etc/fstab
na řádek upravující připojování CD dopsat parametr mode
a mělo by to fungovat. U mě to vypadá například takto:
/dev/cdrom /mnt/cdrom auto noauto,ro,users,iocharset=utf8,mode=0755 0 0Soubory se pak po připojení vytvoří s právy 755, tedy rwx,r-x,r-x.
uid=číslo_uživatele,gid=číslo_skupiny
Tiskni
Sdílej: