Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Vládní CERT vydal (𝕏) novou verzi nástroje maldump. Ten slouží k extrakci souborů z karantén různých antivirových programů. A to jak z živého systému, tak z obrazu disku.
Meeting ESP komunity - podzimní edice 2024 proběhne v pátek 18. října v Brně. V přípravě jsou přednášky od vývojářů z Espressifu, lokálních firem i zapálených nadšenců do ESP a také praktický workshop a ukázky nových čipů.
Systém pro správu hlášení chyb Bugzilla byl podle plánu vydán v nových verzích 5.2, 4.4.14, 5.0.4.1, 5.3.3 a 5.9.1, kde 5.2 představuje novou stabilní řadu, 4.4.14 by měla být poslední ve staré řadě 4.4, jíž končí podpora na přelomu roku, 5.0.4.1 je udržovací opravné vydání staré řady 5.0, dosavadní stabilní řada 5.1 byla přejmenována na 5.3 (nyní 5.3.3) a konečně vývojová verze 5.9.1 směřuje k budoucímu velkému vydání Bugzilly 6.
Dobrý večer
Dalo by se říct že jsem začátečníkem v linuxu(v podstatě i s počítači obecně), tak se předem omlouvám, zda-li můj dotaz bude hloupý.
Prohledával jsem diskuze jak jsem mohl, ale nenašel jsem řešení mého problému, a tak se ptám jak jej vyřešit.
Při kopírování jakýchkoliv dat z CD do PC do adresáře /home/MeJmeno nebo kamkoliv jinam se mi všechna data zamknou a nemohu je upravovat.Při kopírování dat z CD například přímo do mobilu se stane totéž. A do třetice ještě při kopírování dat z jiných medií (např foťák) do PC se to už nestane.
Samozřejmě jsem vyčetl, že se toto dá vyřešit dodatečným přidáním práv složce a podsložkám například příkazem v terminálu:
sudo chmod 750 -R /home/MeJmeno/NejakaData
(co které písmeno a číslo znamená, jsem si už vyčetl z učebnic)
To je ovšem hloupost, abych po každém kopírování nějakých CD s daty tohle prováděl. Nelze to vyřešit nějak jinak? Mám Ubuntu 2008.10. Data jsou vypalovány určitě na strojích s OS Windows.
Ještě malá poznámka, na Ubuntu 2007.04 se mi to nestávalo (se stejnými CD).
Předem děkuji za rady a pomoc.
Snad jsem našel odpověď, má stačit dát daného uživatele do skupiny cdrom ... tedy "jako všude" v linuxu. A uděláte to "usermod -G cdrom vas_login".
P.S. pokud kopíruješ k sobě do adresáře přes sudo, stačí změnit vlastníka a skupinu ... chown vas_login:vas_login cesta -R.
Ty práva samozřejmě dodatečně přiřadit jdou. Ale to je hloupé pokaždé dělat. Já ty data ani mazat nemohu. A jak říkam v Ubuntu 7.04 to bezproblému fungovalo. Přehrál jsem data z CDček a mohl jsem si s nima dělat, co chtěl.
Já nekopíruju soubory přes terminál. Su zvyklý ještě z oken na okna. Chytnu přetáhnu pustím. No a teď v tom posledním Ubuntu to prostě nejde a pozamyká všechno přehrané.(u souborů a složek se objeví obrázek zámečku). Fakt nevím co stím.
Asi nezbyde nic jiného, než ty práva dodatečně přidat.. :(
Áno, tento problém mám aj ja. Na Ubuntu 7.10 po skopírovaní z CD na HDD pekne priradilo právo na zapisovanie. Ale od 8.04 a na 8.10 detto mu to právo nepridá a v Gnome to pekne označí značkou zámok na ikone danych súborov, adresárov. Aj mne to už lezie na nervy a zaujmalo by ma či sa to niekde dá nejako nastaviť, aby to už nerobilo.
mode=číselná_hodnota
, kde ta hodnota je číselné označení rwx práv, musí ale začínat nulou.
Takže do /etc/fstab
na řádek upravující připojování CD dopsat parametr mode
a mělo by to fungovat. U mě to vypadá například takto:
/dev/cdrom /mnt/cdrom auto noauto,ro,users,iocharset=utf8,mode=0755 0 0Soubory se pak po připojení vytvoří s právy 755, tedy rwx,r-x,r-x.
uid=číslo_uživatele,gid=číslo_skupiny
Tiskni Sdílej: