Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Dobrý večer
Dalo by se říct že jsem začátečníkem v linuxu(v podstatě i s počítači obecně), tak se předem omlouvám, zda-li můj dotaz bude hloupý.
Prohledával jsem diskuze jak jsem mohl, ale nenašel jsem řešení mého problému, a tak se ptám jak jej vyřešit.
Při kopírování jakýchkoliv dat z CD do PC do adresáře /home/MeJmeno nebo kamkoliv jinam se mi všechna data zamknou a nemohu je upravovat.Při kopírování dat z CD například přímo do mobilu se stane totéž. A do třetice ještě při kopírování dat z jiných medií (např foťák) do PC se to už nestane.
Samozřejmě jsem vyčetl, že se toto dá vyřešit dodatečným přidáním práv složce a podsložkám například příkazem v terminálu:
sudo chmod 750 -R /home/MeJmeno/NejakaData
(co které písmeno a číslo znamená, jsem si už vyčetl z učebnic)
To je ovšem hloupost, abych po každém kopírování nějakých CD s daty tohle prováděl. Nelze to vyřešit nějak jinak? Mám Ubuntu 2008.10. Data jsou vypalovány určitě na strojích s OS Windows.
Ještě malá poznámka, na Ubuntu 2007.04 se mi to nestávalo (se stejnými CD).
Předem děkuji za rady a pomoc.
Snad jsem našel odpověď, má stačit dát daného uživatele do skupiny cdrom ... tedy "jako všude" v linuxu. A uděláte to "usermod -G cdrom vas_login".
P.S. pokud kopíruješ k sobě do adresáře přes sudo, stačí změnit vlastníka a skupinu ... chown vas_login:vas_login cesta -R.
Ty práva samozřejmě dodatečně přiřadit jdou. Ale to je hloupé pokaždé dělat. Já ty data ani mazat nemohu. A jak říkam v Ubuntu 7.04 to bezproblému fungovalo. Přehrál jsem data z CDček a mohl jsem si s nima dělat, co chtěl.
Já nekopíruju soubory přes terminál. Su zvyklý ještě z oken na okna. Chytnu přetáhnu pustím. No a teď v tom posledním Ubuntu to prostě nejde a pozamyká všechno přehrané.(u souborů a složek se objeví obrázek zámečku). Fakt nevím co stím.
Asi nezbyde nic jiného, než ty práva dodatečně přidat.. :(
Áno, tento problém mám aj ja. Na Ubuntu 7.10 po skopírovaní z CD na HDD pekne priradilo právo na zapisovanie. Ale od 8.04 a na 8.10 detto mu to právo nepridá a v Gnome to pekne označí značkou zámok na ikone danych súborov, adresárov. Aj mne to už lezie na nervy a zaujmalo by ma či sa to niekde dá nejako nastaviť, aby to už nerobilo.
mode=číselná_hodnota
, kde ta hodnota je číselné označení rwx práv, musí ale začínat nulou.
Takže do /etc/fstab
na řádek upravující připojování CD dopsat parametr mode
a mělo by to fungovat. U mě to vypadá například takto:
/dev/cdrom /mnt/cdrom auto noauto,ro,users,iocharset=utf8,mode=0755 0 0Soubory se pak po připojení vytvoří s právy 755, tedy rwx,r-x,r-x.
uid=číslo_uživatele,gid=číslo_skupiny
Tiskni
Sdílej: