Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Koupila jsem notebook s tím, že nechci Visty a dám tam linux, jehož podporu má. Ale narazila jsem s tím, že nemám v DOSu ovladače na cd, notebook nemá disketovou mechaniku, natož netuším, jak se na DOSu, jestli to vůbec jde, připojit k netu...
Jak mám nainstalovat ovladač?
(Vím, že se ptám spíš na DOS, ale fakt neviím, co mám dělat...)
"tak prostě v BIOS nastav ať zní nabootuje" - ale jak? Pro někoho, kdo o tom neví nic?
Těsně (maximálně tak sekundu dvě) po zapnutí PC se dostanete do BIOSu nejčastěji klávesou Delete. A v BIOSu nastavíte, aby počítač startoval z DVD mechaniky.
Alebo Escape alebo F9, F10, F11, F12, treba vyskusat. Niekedy POST Vypisuje moznosti ako ist do Boot Menu alebo do Biosu.
Tak to jde klávesou F10. Nastavila jsem tam v System Configuration > Boot Order na 1. místo "USB CD_ROM" a ... nic. Ikdyž to je fakt uloženo a nastaveno. Tak už fakt nevím co...
Ne, nemá, má ji normálně uvnitř... akorát taková možnost tam není... je tam USB CD-ROM, Notebook Upgrade Bay, Notebook Hard Drive, UBS Floppy, US Hard Drive, Notebook Ethernet, SD Card. Takže nevim. Normální (tu interní) mechaniku nenabízí vůbec, tak si půjčit externí disk a doufat?
Ta interní mechanika je totiž pojmenovaná jako Notebook Upgrade Bay. Takže nastavit Notebook Upgrade Bay a vesele bootovat z CD
Je to HP 2230s. Mohla bych zkusit něco přes USB, akorát že mám jen flashku, která v nabídce není (viz výše - jen externí cd a disketová mechanika a externí pevný disk).
Stáhla jsem to ze stránek SUSE: openSUSE-11.1-KDE4-LiveCD-i686.iso - nejsem si tak jistá tím i686. Asi je to cd špatný, teď jsem to zkusila na PC (s Mandrivou i Windowsem) a live suse taky nenaběhlo... ale i kdyby bylo dobrý (vypálit znovu nebo tak), stejně bios nemá v nabídce bootování z cdčka... Nebo by to z funkčního cd udělal automaticky? Nevím...
Když stahujete obraz CD či DVD a tak (a nejen tehdy), tak zkontrolujte vždy kontrolní součet (např. md5 sumu) toho obrazu a pak teprve obraz vypalte na CD (DVD...).
Ušetříte si tím nervy, čas i peníze.
Napodruhé vypáleno v K3B (jako obraz, samozřejmě, a md5 obvykle kontroluju), noťas si to našel úplně sám a už to jde. Tak díky za pomoc, ikdyž tkvěl problém nakonec v takové hlouposti jako špatné cd...
Vy chcete instalovat operační systém a nevíte, jak se bootuje?
Tady asi má někdo drsný smysl pro humor nebo je velmi naivní.
Pokud to je ten druhý případ, tak doporučuji návštěvu někoho, kdo tomu rozumí.
no a tvuj prispevek se mi zda docela povysenecky a zbytecny.. Na tom ze si chce sama nainstalovat system a nevi jak neni nic spatne.. naopak bude mit o skusenost vic :)
Ale abych nespamoval.. zavolal bych si na podporu od HP :) Protoze se mi zda trochu divne aby BIOS nepodporoval boot z CD mechaniky....
řekl bych že instalační cd linuxu není potřeba otevírat v dosu ale je z něj potřeba nabootovat - ještě než se spustí dos. (v biosu nastavit bootování jako 1. z cd nebo nějakou klávesu F-něco hned po zapnutí a vybrat tam cd.)
Fajn, linux se tvářil nainstalovaně, že to mám zapnout znovu. To jsem udělala, ale po restartu prohlásil "missing operating system" (bez cd) a ani cd už nebere - nenačte - a ke všemu se teda i smazal dos... Teď už fakt nevím co...
Jaký ten Linux jsi tam nakonec dala? Po restartu se neobjeví vůbec nic než tento výpis?
OpenSUSE 11.1. No nejdřív takové to "press esc for startup" či tak něco a pak to načítá načítá a vypíše, to "missing operating system" - ještě jsem mu to zkoušela dávat z flashky a křičel "error loading operating system" - ale narozdíl od toho, když tam dám cd teď znova, aspoň pozná, že se vůbec snažim mu nějakej systém nacpat... Předtím, když ten SUSE z CD naběhl, a tvářil se nainstalovaně, tak se i tvářil, že rozdělil disk - není to důvod, proč to znova nenainstaluju?
(Já jsem to říkal.)
Předně ta hláška je "Press Esc for Startup Menu", což zcela mění situaci.
Osobně bych si tipl, že instalátor nenainstaloval zavaděč (což byla rozšířená chyba OpenSUSE 10 a asi ji nikdo neopravil), takže se BIOS pokusí natáhnout systém z disku, ale kde nic (zavaděč) není, ani smrt (BIOS) nebere.
Takže je třeba znovu nabootovat z CD, a odtamtud zavaděč na pevný disk zapsat.
Je zde ještě možnost, že zrovna váš notebook má chybný BIOS, ale obecně na tento model notebooku Linux instalovat jde, protože na stránkách výrobku je recenze od člověka, co tam úspěšně nainstaloval Ubuntu.
A opravdu nemáš ve svém okolí - rodina, škola, práce, známí, atd. - kdo by Ti s tím poradil? Ono řešit to přímo u toho nb to nejspíš bude triviální problém, řešit to ale takhle naslepo znamená jenom štřílení okolo - viz zdujší diskuze.
P.S. Ten pokus o flame je toho jasným důkazem.
Tiskni
Sdílej: