V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Dobry den, mam soubor s daty v tomto tvaru:
username:md5hash
Pokud tento soubor "predhodim" programu john (the ripper) rekne mi:
Loaded 1126 password hashes with no different salts (NT LM DES [64/64 BS MMX])
Tedy spatne rozpozna typ hashe. Pokud tento typ upresnim parametrem:
$ john --format=MD5 hash.txt
dostanu:
No password hashes loaded
Co az funguje je toto:
$ john --format=raw-MD5 hash.txt
Format raw-MD5 nepodporuje john implicitne, je nutne ho tam pridat pomoci patche. Ma otazka tedy zni: Jaky je rozdil mezi formaty MD5 a rad-MD5?
Nejsem odborník na kryptování, ale myslím, že raw-MD5 je "čistý" MD5 hash - tedy to, co je výsledkem např. programu md5sum. A MD5 hash je formát, který se používá např. v MD5 heslech v /etc/shadow - tedy na raw-MD5 je tam použit salt a vše se "nějak" dál v dlouhé smyčce hashuje do výsledné podoby zašifrovaného hesla. Ta rutina je tuším v glibc, stačí se mrknout do zdrojáků :))
Ale kdyby se tu nějaký kryptovací frajer (míněno v dobrém) ozval, bylo by to fajn (p. V. Klíma podle několik článků je hodně "in"), - já jsem se k tomu dostal tak, že jsem chtěl převést hesla z LDAP (tam je to jako raw-MD5) do shadow. Nejsem žádný kodič a šifrování také neznám, nic bližšího lehce stravitelného jsem k tomu také nenašel, takže to skončilo neúspěšně, nakonec jsem to nějak obešel. Ale laicky si pořad myslím, že nějaká celkem jednoduchá algoritmická cesta raw-MD5 hash -> MD5 heslo by mohla být (obráceně asi už ne). Zajímá mne to pořád, a možná by se to i někomu jinému mohlo hodit. Neví o tom někdo něco?
Tiskni
Sdílej: