Na Epic Games Storu lze do 15. června získat zdarma počítačovou hru PAYDAY 2 (ProtonDB, Wikipedie). Linuxový port přestal být ve čtvrtek 8. června podporován.
Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Ahoj, na debianim serveru mi bezi BIND9 a dhcp3-server. Pripojeni k netu jsem mel pres ADSL (PPP) ... vsechno makalo OK. Ted mam ale noveho a pripojeni je na eth0 s kabelovym modemem, ktery taha IP z DHCP poskytovatele. Jenomze mi prestal makat muj DNS. Vsiml jsem si, ze se zacal prepisovat resolv.conf s DNS zaznamy od poskytovatele. Proc to dela? Jde tomu nejak zabranit?
ak mas staticku IP tak si vypni dhclienta a nastav si to na pevno
pozri si ifconfig, route
Nevim proc, ale Karneval, nyni UPC s tim mel kdysi problem. Prestom ze si platim statickou, tak me neustale upominali, ze si mam zapnout DHCP (adresu mam provazanou s MAC) namisto manualniho nastaveni. Kdyz teda budu pouzivat DHCP, tak jak zamezim tomu prepisu resolv.conf?
ked mas staticku IP t.j. viazanu na MAC mozes smelo zrusit dhcp klienta a dat si IP na pevno lebo ta IP je len tvoja.
Alebo si skus pri starte systemu skriptom pripisat do resolv.conf za nameserver
search moj.serverDNS
toto by malo zabezpecit ze ak nie je zaznam v domenovom DNS tah pokracuje dalej
dhcp3-server ???
a co mam jako klienta vubec netusim
ps -ef | grep dhc
a mas to
tak takhle:
ps -ef | grep dhc
root 5264 1 0 22:19 ? 00:00:00 /usr/sbin/dhcpd3 -q eth1
root 6207 1 0 22:29 ? 00:00:00 dhclient3 -pf /var/run/dhclient.eth0.pid -lf /var/lib/dhcp3/dhclient.eth0.leases eth0
root 6278 5425 0 22:29 pts/1 00:00:00 grep dhc
Jinak kdyz jsem adresu zadal rucne, podle toho, co dostavam od DHCP, tak net nemakal.. neni mi to jasny..
asi to bude ten dhclient toto by sa malo spustat pri starte systemu z /etc/r2c.d/ Byva to vacsinou linka na /etc/init.d/ Tam by sa to malo poeditovat s tym prepinacom R. Ale bacha, pred pokusmi je vhodne original suboru zalohovat
Ak mas adresu od dhcp, tak ti prideli IP, branu, server DNS a domenu. Ak to robis rucne, musis to tam nabuchat. Malo by sa to dat aj naklikat cez grafiku sietove pripojenia.
Jo, vyzkousim, snad to zabere.
Jinak jsem vyplnil staticky vsechno, co mi ukazal ifconfig eth0 ... ale proste to nemaka...
Jdu si uz lehnout, paru se s tim serverem celej den.. takze diky moc za pomoc a zejtra kdyztak dam vedet, kam jsem dospel..
Tak jsem tu zase. IP kdyz zadam staticky, tak se mi resolv.conf nezmeni, ale zase mi pro zmenu nejde net. A kdyz mi ji priradi DHCP, tak se zmeni resolv.conf na DNS od providera. A jestli se spravne domnivam, potom mi nefunguje moje vlastni DNS.... Takze uz jsem v tom zamotanej... parametr -R mi nepomohl, protoze nevim, kam ho mam dat
Co to vlastne mas ? Siet v dome (LAN) a pripojenie na internet (WAN) ? Na kazdy pad sa jedna o dve siete tak uvazuj o dhcp na routri a nie na jednom z pocitacov v sieti.
to nie je dhcp3 server, je to v /usr/sbin/dhcdbd je to klient pre ziskanie IP adresy od dhcp servera v sieti kde sa pripajas.
supersede domain-name-servers X.Y.Z.Q, K.L.M.N ;
Diky, musel jsem dhclient.conf vytvorit. Nameserver je uz v pohode, jen jeste potrebuju pridat: search mojedomena.com ....
supersede domain-name "mojedomena.com";
Pokud místo "supersede" použiješ "prepend", můžeš předřadit hodnotu těm vráceným od DHCP. Např. pokud chceš aby se napřed použil lokální DNS a selže-li, pak ty vrácené přes DHCP použij:
prepend domain-name-servers 127.0.0.1;
Tak parada, v /etc/resolf.conf uz mam co potrebuju... ale ping neco.mojedomena.com stejne nejde Pritom mi bind9 uplne bez problemu fungoval, nez jsem zacal menit poskytovatele k netu (na konfiguraci bindu jsem vubec nesahl)... ach jo
Poradte mi prosim cim to muze bejt? Jestli je potreba nejaky vypis ci co, dam ho sem.. diky
>> Predpokladam, ze ping na ip adresu funguje a ze nejde preklad konkretniho jmena na ip adresu na serveru, o kterem se bavime (tzn na kterem bezi bind)
presne tak
>> Posloucha bind na adrese, na kterou odkazuje resolv.conf ?
ano - viz. resolv.conf:
search mojedomena.local
nameserver 127.0.0.1
>> Funguje preklad ostatnich domen ?
Ano, mam nastaveny v /etc/bind/named.conf.options forwardery.
>> Nema bind neco podezreleho v logu ?
niceho jsem si nevsiml..
>> Hod sem vystup netstat -tupan
netstat -tupan | grep named
tcp 0 0 10.0.10.1:53 0.0.0.0:* LISTEN 5403/named
tcp 0 0 127.0.0.1:53 0.0.0.0:* LISTEN 5403/named
tcp 0 0 127.0.0.1:953 0.0.0.0:* LISTEN 5403/named
tcp6 0 0 ::1:953 :::* LISTEN 5403/named
udp 0 0 0.0.0.0:1024 0.0.0.0:* 5403/named
udp 0 0 10.0.10.1:53 0.0.0.0:* 5403/named
udp 0 0 127.0.0.1:53 0.0.0.0:* 5403/named
udp6 0 0 :::1025 :::* 5403/named
Nechapu ale proc? Bind jede, zmenim parametry na eth0 a najednou je bind spatne nastaveny? To nechapu...
a co s tim teda? diky
Jsem idiot. K zakomentovani nezadouci polozky v zone jsem pouzil # namisto ;
Na chybu jsem prisel pomoci:
named-checkzone mojedomena.local /etc/bind/zones/master/mojedomena.local.db
Tiskni
Sdílej: