Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Zdravim,
nevite nekdo jestli jde v GRUBu nejak zmenit cesta ke konfig. souboru? V manualu jsem to nenasel a jedina cesta jak toho dosahnout zatim vypada, ze je prekompilovani GRUBu s jinym nastavenim parametru.
Jednou moznou cestou je udajne editace MBR (v jednom miste je primo string s cestou), ale to se zatim ukazalo jako nefunkcni (alespon prostym nahrazenim stringu za jiny - mozna je tam jeste nekde neco jako delka stringu v HEX, ale to jsem neobjevil).
Dik za rady...
PS jenom jako uvod do situace proc to chci udelat (asi to neni tak uplne normalni pozadavek) - mam na laptopu na disku dva oddily (Vista a Ubuntu). Vetsinu casu travim (kvuli praci) ve Win, takze padlo rozhodnuti udelat jako primarni Visty a v nich spoustet Ubuntu pomoci VirtualBoxu (s tim, ze pobezi z fyzicke partition, takze jde spustit i jako nativni).
Problem je ale s tim jak udelat bootovaci menu. Pokud pocitac nabiha normalne, tak je to v 90% do Win - cili default volba v menu by mely byt Visty. Pokud ale nabiha ve VirtualBoxu, tak je to kvuli Ubuntu (a naopak dalsi spusteni Vist z fyz. disku by nadelalo dost paseky).
Chci vyuzit toho, ze Virtualbox muze pouzivat jenom ty oddily, ktere se mu urci (zbytek disku s klidem ignoruje) a MBR si zkopiruje do souboru ktery potom dal pouziva. Logicky vzato GRUB musi znat umisteni konfigu uz v dobe bootu (tzn. nemuze to mit nekde po vsech certech na disku, ale jenom tam, kde je GRUB nainstalovany - tzn. MBR a pripadne boot partition). Pokud by se mi povedlo udelat dva ruzne MBR s dvema ruznymi cestami ke grub.conf. mohl bych mit dve bootovaci menu - jedno pro fyzicky start (z realneho MBR disku) a druhy pro virtualni start (z virtualniho MBR co ma VirtualBox).
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: