Alex Ellis upozornil 15. března, že firma Docker se chystala zrušit bezplatný hosting open-source projektů na Docker Hubu. Po vlně odporu se představitelé firmy omluvili a posléze byl původní záměr odvolán.
Ve věku 94 let zemřel Gordon Moore, mj. spoluzakladatel společnosti Intel a autor Moorova zákona.
Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán ve verzi 6.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ve dnech 5. až 7. dubna proběhne konference Mercurial Paris.
Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Společnost Framework Computer představila (YouTube) nové modulární notebooky: Laptop 13 s Intel Core nebo AMD Ryzen a Laptop 16 (YouTube).
Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Ahoj, chtěl bych si vyzkoušet Debiana pro desktop ale nemůžu se rozhodnout jaká větev by byla nejlepší. Už chvíli jsem před nějakým časem zkoušel stable ale programy mi tam přišli dost zastaralý. Myslíte si že je lepší nainstalovat stable s novějším softwarem pomocí backportů nebo rovnou zkusit větev testing nebo unstable? U nich si ale zase nejsem jistej jak by to bylo se stabilitou. Díky za odpověď.
Mám na desktopu (!) testing, debian-multimedia testing a do toho mám přimixované některé balíky z unstable. A protože jsem chtěl také nejnovější balík vlc, musel jsem ho přidat z experimental. Funguje to v pohodě. Obecně se na desktop kvůli novějším balíkům doporučuje něco novějšího než stable. Někdo ti doporučí testing a hodně lidí unstable. Nemusíš se toho bát.
Tak jsem se rozhodl pro testing, asi to bude nejlepší kompromis mezi stabilitou a aktuálností balíčků. Ještě bych měl jednu menší otázku ohledně repozitářů. Když si nainstaluju testing, můžu tam přidat repozitáře i z unstable nebo experimental a stahovat z nich v případě potřeby nějaký balíky navíc aniž by nějak poškodili systém? Jsem zvyklí z Ubuntu že když vyšla nová verze, musel jsem si schánět repozitáře pro tu verzi kterou jsem zrovna používal. Vím že verze Ubuntu a větve Debianu asi nebude to samí :) ale chtěl bych v tom mít jasno.
To sice můžeš, ale když to uděláš, tak se ti budou instalovat nejnovější balíky z experimental a unstable, protože mají nejvyšší číslo verze. Tedy pokud to neošetříš správným nastavením v souboru /etc/apt/preferences (man apt_preferences) nebo nastavením Default Release někde v konfiguraci aptu (to bych sám musel hledat). Když s Debianem začínáš, tak bude lepší zpočátku použít jenom ten testing.
Protože o Debianu toho ještě moc nevím, radši teda zůstanu zatím u repozitářů jenom z větve testing. Tak díky moc všem za odpovědi :). Dneska nebo zítra se pustím do instalace.
Tiskni
Sdílej: