V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ahoj, chtěl bych si vyzkoušet Debiana pro desktop ale nemůžu se rozhodnout jaká větev by byla nejlepší. Už chvíli jsem před nějakým časem zkoušel stable ale programy mi tam přišli dost zastaralý. Myslíte si že je lepší nainstalovat stable s novějším softwarem pomocí backportů nebo rovnou zkusit větev testing nebo unstable? U nich si ale zase nejsem jistej jak by to bylo se stabilitou. Díky za odpověď.
Mám na desktopu (!) testing, debian-multimedia testing a do toho mám přimixované některé balíky z unstable. A protože jsem chtěl také nejnovější balík vlc, musel jsem ho přidat z experimental. Funguje to v pohodě. Obecně se na desktop kvůli novějším balíkům doporučuje něco novějšího než stable. Někdo ti doporučí testing a hodně lidí unstable. Nemusíš se toho bát.
Tak jsem se rozhodl pro testing, asi to bude nejlepší kompromis mezi stabilitou a aktuálností balíčků. Ještě bych měl jednu menší otázku ohledně repozitářů. Když si nainstaluju testing, můžu tam přidat repozitáře i z unstable nebo experimental a stahovat z nich v případě potřeby nějaký balíky navíc aniž by nějak poškodili systém? Jsem zvyklí z Ubuntu že když vyšla nová verze, musel jsem si schánět repozitáře pro tu verzi kterou jsem zrovna používal. Vím že verze Ubuntu a větve Debianu asi nebude to samí :) ale chtěl bych v tom mít jasno.
To sice můžeš, ale když to uděláš, tak se ti budou instalovat nejnovější balíky z experimental a unstable, protože mají nejvyšší číslo verze. Tedy pokud to neošetříš správným nastavením v souboru /etc/apt/preferences (man apt_preferences) nebo nastavením Default Release někde v konfiguraci aptu (to bych sám musel hledat). Když s Debianem začínáš, tak bude lepší zpočátku použít jenom ten testing.
Protože o Debianu toho ještě moc nevím, radši teda zůstanu zatím u repozitářů jenom z větve testing. Tak díky moc všem za odpovědi :). Dneska nebo zítra se pustím do instalace.
Tiskni
Sdílej: