Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Dobrý den,
zjistil jsem jednu nepříjemnou věc - v TeX Live 2007 v Ubuntu 8.10 mi to hází chybu, a to pokud v prezentaci v příkazu "\section" použiju znaky s diakritikou. K překladu používám z několika (pro mě důležitých) důvodů XeLaTeX. Možná mám někde chybu ve zdrojáku, ale ten samý projde v TeX Live 2008 pod Windows zcela bez problémů a prezentace se vysází tak, jak má.
Pro ilustraci uvádím ukázkový příklad:
\documentclass{beamer}
\mode<presentation>
\usetheme{Luebeck}
\usepackage[czech]{babel}
\usepackage{xltxtra}
\begin{document}
\begin{frame}
\frametitle{Osnova}
\tableofcontents
\end{frame}
\section{Ú}
\begin{frame}
\frametitle{Ú}
\begin{itemize}
\item{První}
\item{Druhý}
\item{Třetí}
\end{itemize}
\end{frame}
\end{document}
Pokud v "\section" uvedu znaky bez diakritiky, vše proběhne bez chyb. V opačném případě XeLaTeX zhroutí a vysype několik obrazovek chybových hlášek. Při prvním průběhu sice soubor projde, ale v okamžiku, kdy se při druhém průběhu pokusí vygenerovat obsah, tak spadne.
Netuší někdo, v čem by mohl být problém? (A není to v chybějícím "\usepackage{fontspec}" a/nebo "\usepackage{xunicode}" v hlavičce, podle dokumentace je automaticky zavádí balík "xltxtra".)
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni Sdílej: