Byly publikovány informace o bezpečnostní chybě Looney Tunables aneb CVE-2023-4911 v glibc ld.so. Útočník ji může využít k lokální eskalaci práv. Vyzkoušeno na výchozích instalacích linuxových distribucí Fedora 37 a 38, Ubuntu 22.04 a 23.04 a Debian 12 a 13. Chyba byla do glibc zavlečena v dubnu 2021. Detaily v txt.
Na Kickstarteru byla spuštěna crowdfundingová kampaň na podporu telefonu Murena 2 s /e/OS. Telefon má 2 hardwarové přepínače. Prvním lze jednoduše vypnout kamery a mikrofony. Druhým se lze odpojit od sítí.
Společnost Qualcomm publikovala říjnový bezpečnostní bulletin. V úvodu informuje, že bezpečnostní chyby CVE-2023-33106, CVE-2023-33107, CVE-2022-22071 a CVE-2023-33063 jsou cíleně využívány útočníky. O CVE-2022-22071 se píše už v loňském květnovém bulletinu. Detaily o zbylých chybách jsou k dispozici OEM partnerům. Veřejně budou k dispozici až s vydáním prosincového bulletinu.
Byla vydána nová verze 5.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 12.5.6. Tor na verzi 0.4.8.6.
Šifrovací nástroj VeraCrypt v menším vydání 1.26.7 nejen opravuje chyby a aktualizuje podporované algoritmy (podrobnosti v poznámkách vydání), ale také přestává podporovat původní svazky TrueCrypt.
V sobotu 7. října proběhne Maker Faire Liberec, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Mastodon vydal výroční zprávu za rok 2022 (pdf).
Ubuntu Summit 2023 proběhne od 3. do 5. listopadu v Rize.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.12.0. Podrobný přehled novinek v Changelogu.
Linux ve Scratchi. Ne Linux v linuxové distribuci Linux From Scratch, ale Linux bežící v emulátoru procesoru RISC-V ve vizuálním programovacím jazyce Scratch.
Mame u nas sit s asi 140 pc s WinXP, kterou obsluhuji linuxove servery - samba, postfix, bind, atd...
Chci se zeptat, jestli jde nastavit, abych pri pingu z woknousu mohl zadat jen jmeno pc a dns mi automaticky doplnil na jmenopc.domena.cz. Vim ze to jde obejit pomoci nastaveni dhcpd daemona pres jeden option, ja bych to ale chtel nastavit v dns, aby mi to fungovalo vsude.
abc
se nejprve vyzkouší abc.example.com
a teprve když neexistuje, hledá se jen jméno abc
, to můžete nastavit ve Windows jako doménu, ve které se ten počítač nachází – to by ale bylo nutné nastavovat na každém počítači zvlášť. Pokud vám ale údaje o DNS serverech posílá DNS server, je jednodušší nastavit v něm, aby posílal i tento údaj – stačí nastavit option domain-name "example.com";
.
Děkuji za odpověď, ve kterém confu se option domain-name nastavuje? Díky
dhcpd.conf
, např. na Gentoo je v /etc/dhcpd/
, na Debianu /etc/dhcp3/
.
Aha, tak to jsem vam asi nerozumnel, dost me zmatla vase veta "Pokud vám ale údaje o DNS serverech posílá DNS server" tam melo byt asi DHCP server... Tenhle option v dhcpd deamonovi nastaveny mam, me slo o to, jak to udelat pro ty stroje co si neberou IP z DHCP...
Tiskni
Sdílej: