Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
dobry den. existuje nejaka globalni promenna, kterou v konfiguracnich souborech nekolika programu nahradim IP adresou pouzitou na eth0?
Co treba si ji vytvorit
export IP="`ip addr show eth0 | sed -n 's|.*inet\ \([0-9.]\+\).*|\1|p'`"
? Ale zalezi samozrejme na tom co za konfiguraky mate. Vyse uvedene bude fungovat jen v shell scriptech.
treba v Asterisku musim vyplnit ip adresu, potom v Apach2 atd. atd... Kdyz IP zmenim (jiny poskytovatel netu nebo podobne), musim vsechno prepisovat...
Napriklad v Apache nemusite vyplnovat IP, muzete nastavit ze ma poslouchat na vsech rozhranich a IP. Stejne jako ssh, ruzni ftp klienti atd. Pokud mate vice rozhrani, lze je omezit firewallem pokud nepotrebujete nic jemnejsiho. Pokud potrebujete jemnejsi deleni, tak se asi uvadeni rozsahu IP v konfiguracich nevyhnete. Ale obcas lze uvest jen hostname
Jedna z moznosti je dat zaznam do /etc/hosts a pote ve vsech konfiguracich, ktere to podporuji, pouzivat tento zaznam misto IP adresy.
Tiskni Sdílej: