Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Rád bych zkusil Linux, bohužel HP nenabízí ovladače pro linux. Je nějaké řešení? Nejsem odborník, ale rád bych se učil postupně programovat. Byl by pro mě Linux dobrá volba?
Martin
HP nenabízí ovladače pro linux
To protože ovladače jsou už součástí Linuxu, resp. součástí jádra, resp. součástí X.org...
Podle toho v cem chces programovat, ale pro vetsinu jazyku bych i pres svuj zaujatej a neprofesialni pristup rek ze linux je vyborna volba
Ovladace linux obsahuje z 99 procent a ve vetsine pripadech ze 100 procent. Co se tyka programovani
tak mate k dispozici zdarma jeden z nejlepsich kompilatoru jazyka C a skvely kompilator C++. Zdarma
kompilatory jazyka java, fortran, ada,..., moznost programovat v jazyce Perl, Python, Ruby..., pouzivani
jinych "mocnych" skriptovacich jazyku BASH, TCL/TK, ... a mohe dalsi.Za linuxem stoji vice nez 30ti leta
historie Unixu, ktera je ziva i dnes a to je co rici.
Ja myslim, ze porizovat si linux kvuli programovani neni nutnost, programovat se da i v jinych operacnich systemech a i na ne najdete na netu nejake open source nastroje, treba vim a gcc
Koukám, že se kolegové trochu rozjeli, ale dám ti nejjednodušší radu, vyzkoušej některé z LIVE distribucí (osobně doporučuji UBUNTU), a pokud ti systém naběhne je 99% šance že ti bude počítadlo fungovat i po instalaci a pokud nebudeš chtít laborovat s grafikou, nebudeš muset řešit jakékoliv ovladače.Co se programování týče, jak již bylo výše uvedeno je spousta možností.
Ja mam zase trosku jiny zazitek..
Mam HP Compaq 6715s ( AMD Thurion X2 64). Live distro spustim v pohode.. Ale pri instalaci, kdyz se jde do finise, tak pri zavadeni GRUBu ci LILO vyskoci chyba a je konec.
Zkousel jsem Ubuntu, Mandrivu, SuSe, Debiana, Fedoru a dalsi..
Zrejme notas jen pro Win
A zkoušel jste dokončit instalaci ručně? Tedy nabootovat, podívat se, v jakym je to stavu, nainstalovat grub apod.?
Zkousel jsem.. Hnedka na me vyskoci chybova hlaska.. Takze zadne bootovani neni..
Co jsem se dival, tak u tohohle notasu je hodne problemu. Krome zavadece pak s grafikou, wifi, vypalovanim...
Hmm, nezávidim, snad novější kernel apod. pomůže :-/.
Nebo jiny notas
Ja ho mam rad, ale jak me nastve )
Typoval bych to zapnutou ochranu MBR v biosu. System ma zakazany zapis do oblasti na zacatku disku. Pouziva se to jako ochrana pred boot viry. Melo by to jit vypnout v Setupu.
Tiskni
Sdílej: