Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
Zdravím
Mám problém s *.rpm balíčky. Zatím co jsem u Linuxu F9 tak jse mi nestalo, že bych dokázal nainstalovat rpm balíček, pokaždé mi to instalaci přeruší a napíše: Vnitřní chyba
Nevím jestli to je nějaký bug, ale byl bych rád za kažkou Vaší odpověď.
Jaký, to je jedno jaký balíček programů, protože mě to napsalo u kažkého programu z rpm balíku, ale pokud chcete příklad tak ho bez problému připíšu, tak třeba rpm balík, který má nainstalovat adobe flash player 10. A jak, no jen na ten balík 1 krát kliknu a nespouštím to přes terminál, nebo konzoly. A jo rád bych Vám odpověděl na tu otázku s repozitářem, ale zatím k takovému slovu jsem se ještě neprobádal, tak bych byl vděčný za vysvětlení.
Děkuji za příští odpověď
Nevím, který program ti tu chybu vypisuje, ani co to má znamenat. Pokus se nějaký balíček nainstalovat příkazy v terminálu, snad dostaneš jasnější chybovou hlášku.
su -
(to abys ten druhý příkaz pouštěl pod rootem)rpm -ivh /uplna/cesta/k/souboru/s/balikem.rpm
yum update
pro aktualizaci balíků. Objeví se taky nějaká chyba?
Ne neobjevila se žádná chyba vše proběhlo úspěšně. Ale i přes ten terminál mi nejde nainstalovat .rpm balíky.
Přesně to samé co u spouštění toho balíku bez terminálu a nejsou tam, žádné podrobnosti o chybě.
Je tam pouze ,,Vnitřní chyba´´.
Kdyby to sem šlo dat tak by to už tady bylo.
Uph... Nemusíte mi to psát jako pro nějakého Ferdu uživatele. Já jsem to myslel jinak. Po přetáhnutí textu jse mi Intr trochu tzv. ,, sekl´´ a čekal jsem hodiny, ale bez postupu a dokonce jsem se pokoušel o to několikrát. A nebojte rychlost internetu je dostačující.
A ještě něco v čem je lepší terminál, nebo konzole od klasického spuště programu? př. Kliknu na Home / kliknu na třeba Stronghold.
A jo to yum update je v podstatě aktualizace celého operačního systému?
DěkujiVám za Vaši schovívavost a trpělivost s mou otázkou ohledně .rpm, ale chtěl bych se Vás na něco ještě zeptat. Všechny tyto příkazy, cesty k souborům a různé výrazy jako yum, shell, bash bych si někdě chtěl přečíst ať se tady Vás nemusí vyptávat a Tím zdržovat toto fórum, kdežto by Vás potřeboval právě někdo jiný v tu samou chvíly co Vás zrovna ,,otravuju´´.
Děkuji
Děkuji Vám za úspěšné dokončení mého problému. Totiž po zaktualizování OS jsem hned zkoušel spouštět balíky s koncovkou .rpm a to dopadlo neúspěšně, ale později jsem restartoval systém a vuala, vše funguje jak má.
A ještě jednou dík.
http://fedora.cz/ (je tam česká uživatelská příručka)
Tiskni
Sdílej: