Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Zdravím
Mám problém s *.rpm balíčky. Zatím co jsem u Linuxu F9 tak jse mi nestalo, že bych dokázal nainstalovat rpm balíček, pokaždé mi to instalaci přeruší a napíše: Vnitřní chyba
Nevím jestli to je nějaký bug, ale byl bych rád za kažkou Vaší odpověď.
Jaký, to je jedno jaký balíček programů, protože mě to napsalo u kažkého programu z rpm balíku, ale pokud chcete příklad tak ho bez problému připíšu, tak třeba rpm balík, který má nainstalovat adobe flash player 10. A jak, no jen na ten balík 1 krát kliknu a nespouštím to přes terminál, nebo konzoly. A jo rád bych Vám odpověděl na tu otázku s repozitářem, ale zatím k takovému slovu jsem se ještě neprobádal, tak bych byl vděčný za vysvětlení.
Děkuji za příští odpověď
Nevím, který program ti tu chybu vypisuje, ani co to má znamenat. Pokus se nějaký balíček nainstalovat příkazy v terminálu, snad dostaneš jasnější chybovou hlášku.
su -
(to abys ten druhý příkaz pouštěl pod rootem)rpm -ivh /uplna/cesta/k/souboru/s/balikem.rpm
yum update
pro aktualizaci balíků. Objeví se taky nějaká chyba?
Ne neobjevila se žádná chyba vše proběhlo úspěšně. Ale i přes ten terminál mi nejde nainstalovat .rpm balíky.
Přesně to samé co u spouštění toho balíku bez terminálu a nejsou tam, žádné podrobnosti o chybě.
Je tam pouze ,,Vnitřní chyba´´.
Kdyby to sem šlo dat tak by to už tady bylo.
Uph... Nemusíte mi to psát jako pro nějakého Ferdu uživatele. Já jsem to myslel jinak. Po přetáhnutí textu jse mi Intr trochu tzv. ,, sekl´´ a čekal jsem hodiny, ale bez postupu a dokonce jsem se pokoušel o to několikrát. A nebojte rychlost internetu je dostačující.
A ještě něco v čem je lepší terminál, nebo konzole od klasického spuště programu? př. Kliknu na Home / kliknu na třeba Stronghold.
A jo to yum update je v podstatě aktualizace celého operačního systému?
DěkujiVám za Vaši schovívavost a trpělivost s mou otázkou ohledně .rpm, ale chtěl bych se Vás na něco ještě zeptat. Všechny tyto příkazy, cesty k souborům a různé výrazy jako yum, shell, bash bych si někdě chtěl přečíst ať se tady Vás nemusí vyptávat a Tím zdržovat toto fórum, kdežto by Vás potřeboval právě někdo jiný v tu samou chvíly co Vás zrovna ,,otravuju´´.
Děkuji
Děkuji Vám za úspěšné dokončení mého problému. Totiž po zaktualizování OS jsem hned zkoušel spouštět balíky s koncovkou .rpm a to dopadlo neúspěšně, ale později jsem restartoval systém a vuala, vše funguje jak má.
A ještě jednou dík.
http://fedora.cz/ (je tam česká uživatelská příručka)
Tiskni
Sdílej: