Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Zdravim vsecky znale Linuxu. Vim, ze muj problem se vam bude zdat trivialni, ale presto vas prosim o radu.
Mam zakl. desku Asus P5L 1394 a na ni sitovku Attansic L1. Na kompu normalne makam na Windowsech, ale kvuli skole mam pres VMware rozjetej jako virualni stroj Debian 4.0 server. Ten mi ale nepodporuje sitovku. Ovladac (atl1.ko for 2.6.18-4-486) na sitovku sem si stahnul, ale nevim jak ho do toho virtualniho stroje dostat. Kernel verze by mela souhlasit
Na strance odkud jsem ovladac stahoval je i nejaky navod, ale jsem asi levej, ale nedari se mi donutit ten OS, aby rozpoznal Flashku. Tady je ten navod.
1) ALT+F2 to start a console
2) type: tail -f /var/log/syslog
3) Insert the USB stick and determine the USB device
4) mount -t vfat /dev/ mnt
5) cp mnt/atlk1.ko /tmp
6) umount mnt
7) insmod /tmp/atlk1.ko
8) ALT+F2 back to the installation screen
9) Continue installation, DHCP require worked instantaneously
Moc vas zadam o radu, pokud mozna co nejvic polopatickou jak tam ten driver dostat.
Dekuji
Dobry den
Vmware pouzivam jenom esx, ale myslim ze to bude podobne.
Nepotrebujete s nejvetsi pravdepodobnosti zadny specialni ovladac na sitovku.
Potrebujete spis v tech vmwarech nastavit virtual switch a do nej pridat tu fyzickou sitovku a sitovku toho virtualniho stroje.
marek
Tiskni
Sdílej: