Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
Zdravim, naprogramoval jsem si daemona, ktery ceka na urcitem portu a pokud se k nemu nekdo pripoji, preda mu shell (pres excve()). Pokud se uzivatel z terminalu odhlasi (Ctrl+D nebo exit), tak stale v pstree vidim, ze muj daemon ma potomka bash. Kdyz se tam pak postupne pripji 5 uzivatelu a odhlasi se, vidim v pstree stale ze daemon ma 5 potomku bash. Proc tam prosim zustavaji viset ty bash procesy?
wait()
nebo waitpid()
. vice v man 2 wait
Ok, pridal jsem tedy za fork() vetev
if (pid > 0) wait(&status);
S tim to funguje vyborne pro jednoho klienta. Hned jak se odpoji, potomek bash zmizi. Pokud je vsak klient pripojen a chce se pripojit dalsi klient, tak ten nedostane shell - asi proto, ze rodic je zaseknuty ve wait a ceka az prvni klient ukonci svou praci. Jak by slo toto vyresit?
while (waitpid(-1, &status, WNOHANG) != -1);
To sice ano, ale kam presne ho do daemona navrhujete umistit?
exec
- aby se před spuštěním nového procesu trochu uklidilo. Pokud by to bylo potřeba čistit pravidelně (třeba každých 15 vteřin), tak bych to asi umístil za accept
a z toho acceptu to probouzel přes SIGALRM
(pokud to neprobudí připojení klienta).
Tiskni
Sdílej: