Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Zdravim. Potreboval bych poradit s underclockingem v Ubuntu.
Mam Core2Duo, ktere se mi prehriva takze ve Vistach jedu na zhruba 50%, coz je asi 60-64 C.
V Ubuntu muzu taktovani procesoru snizit taky, ale defaultne jen na max 80% coz je asi 70-78 C - a to je hrozne moc. Existuje neco co by mi pomohlo snizit frekvenci CPU na 50-60%?
Dik moc.
Nemate spise problemi s chlazenim?
Vetrak a tak,
NN
Vetrak jsem vycistil, stejne tak odstranil starou chladici pastu mezi CPU a vetrakem a dal tam novou.
Teplota se tak snizila z 85 na 74C. Snizeni frekvence CPU ve Vistach pak prineslo snizeni teploty o dalsich 10 C.
Pravdepodobne bych mel vymenit vetrak za lepsi, ale moc se mi do toho nechce. Posledne jsem stravil 45 minut, kdyz jsem ho odmontovaval a dalsich 50 minut kdyz jsem se ho snazil dat zpatky.
Tohle PC uz pomalu dosluhuje, ale rikal jsem si, ze s nakupem noveho jeste pockam, kdyz mame tu globalni financni krizi.
Uplne by mi stacila nejaka (nejlip klikaci) utilitka, ktera umi snizit taktovani procesoru v Linuxu na mene nez 80%.
Eh... c2d dosluhuje? :-D Jak casto porizujete zelezo?
Qeci - s tim chlazenim - mate zajisten dostatecy prisun vzduchu do skrine? Ta taplota mi prijde strasna. Toho v praci nedosahuju ani pri plnem zatizeni stroje.
Lidi vzpamatujte se , kdyz se nekdo zepta jak snizit frekvenci tak to asi vycistenim chlazeni nebude , to je jako kdyz se zeptam jestli je venku naledi tak reknete ze si mam koupit zimaky aniz mate tuseni zda-li je mam ci nemam. Odpovidejte pouze na otazky. Delate z BFU tupce ale oni jsou BFU ...
jenze az se mu zaprasi cely hliniovy blok, tak bude zjistovat jak snizit teplotu pod 50%
Az bude shanet klavesnici s tlacitkem "any", tak ho taky poslete do obchodu? Nebo se opatrne zeptate jestli to nahodou nespravi mezernik?
(qeci: nedelaji "snizeni" frekvence ty wohnousy throttlingem? (tj. vkladanim nopu) ... nadruhou stranu toto uz p4 umely delat automaticky, kdyz mely pocit, ze se upecou )
V tom odkazovaném návodu je napsáno že je to jen pro procesory pentium M, někdy dřív jsem to zkoušel pro Core Duo a byl tam nějaký problém.
V každém případě nechápu co se tady řeší, má moderní intel procesor takže bych automaticky použil ondemand governor na nastavení frekvence, třeba pomocí cpufreq-utils (možná se to na ubuntu jmenuje trošku jinak), návod je třeba tady ubuntu.wordpress.com/2005/11/04/enabling-cpu-frequency-scaling/
Tiskni
Sdílej: