Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravim. Potreboval bych poradit s underclockingem v Ubuntu.
Mam Core2Duo, ktere se mi prehriva takze ve Vistach jedu na zhruba 50%, coz je asi 60-64 C.
V Ubuntu muzu taktovani procesoru snizit taky, ale defaultne jen na max 80% coz je asi 70-78 C - a to je hrozne moc. Existuje neco co by mi pomohlo snizit frekvenci CPU na 50-60%?
Dik moc.
Nemate spise problemi s chlazenim?
Vetrak a tak,
NN
Vetrak jsem vycistil, stejne tak odstranil starou chladici pastu mezi CPU a vetrakem a dal tam novou.
Teplota se tak snizila z 85 na 74C. Snizeni frekvence CPU ve Vistach pak prineslo snizeni teploty o dalsich 10 C.
Pravdepodobne bych mel vymenit vetrak za lepsi, ale moc se mi do toho nechce. Posledne jsem stravil 45 minut, kdyz jsem ho odmontovaval a dalsich 50 minut kdyz jsem se ho snazil dat zpatky.
Tohle PC uz pomalu dosluhuje, ale rikal jsem si, ze s nakupem noveho jeste pockam, kdyz mame tu globalni financni krizi.
Uplne by mi stacila nejaka (nejlip klikaci) utilitka, ktera umi snizit taktovani procesoru v Linuxu na mene nez 80%.
Eh... c2d dosluhuje? :-D Jak casto porizujete zelezo?
Qeci - s tim chlazenim - mate zajisten dostatecy prisun vzduchu do skrine? Ta taplota mi prijde strasna. Toho v praci nedosahuju ani pri plnem zatizeni stroje.
Lidi vzpamatujte se , kdyz se nekdo zepta jak snizit frekvenci tak to asi vycistenim chlazeni nebude , to je jako kdyz se zeptam jestli je venku naledi tak reknete ze si mam koupit zimaky aniz mate tuseni zda-li je mam ci nemam. Odpovidejte pouze na otazky. Delate z BFU tupce ale oni jsou BFU ...
jenze az se mu zaprasi cely hliniovy blok, tak bude zjistovat jak snizit teplotu pod 50%
Az bude shanet klavesnici s tlacitkem "any", tak ho taky poslete do obchodu? Nebo se opatrne zeptate jestli to nahodou nespravi mezernik?
(qeci: nedelaji "snizeni" frekvence ty wohnousy throttlingem? (tj. vkladanim nopu) ... nadruhou stranu toto uz p4 umely delat automaticky, kdyz mely pocit, ze se upecou )
V tom odkazovaném návodu je napsáno že je to jen pro procesory pentium M, někdy dřív jsem to zkoušel pro Core Duo a byl tam nějaký problém.
V každém případě nechápu co se tady řeší, má moderní intel procesor takže bych automaticky použil ondemand governor na nastavení frekvence, třeba pomocí cpufreq-utils (možná se to na ubuntu jmenuje trošku jinak), návod je třeba tady ubuntu.wordpress.com/2005/11/04/enabling-cpu-frequency-scaling/
Tiskni
Sdílej: