Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Zdravim. Potreboval bych poradit s underclockingem v Ubuntu.
Mam Core2Duo, ktere se mi prehriva takze ve Vistach jedu na zhruba 50%, coz je asi 60-64 C.
V Ubuntu muzu taktovani procesoru snizit taky, ale defaultne jen na max 80% coz je asi 70-78 C - a to je hrozne moc. Existuje neco co by mi pomohlo snizit frekvenci CPU na 50-60%?
Dik moc.
Nemate spise problemi s chlazenim?
Vetrak a tak,
NN
Vetrak jsem vycistil, stejne tak odstranil starou chladici pastu mezi CPU a vetrakem a dal tam novou.
Teplota se tak snizila z 85 na 74C. Snizeni frekvence CPU ve Vistach pak prineslo snizeni teploty o dalsich 10 C.
Pravdepodobne bych mel vymenit vetrak za lepsi, ale moc se mi do toho nechce. Posledne jsem stravil 45 minut, kdyz jsem ho odmontovaval a dalsich 50 minut kdyz jsem se ho snazil dat zpatky.
Tohle PC uz pomalu dosluhuje, ale rikal jsem si, ze s nakupem noveho jeste pockam, kdyz mame tu globalni financni krizi.
Uplne by mi stacila nejaka (nejlip klikaci) utilitka, ktera umi snizit taktovani procesoru v Linuxu na mene nez 80%.
Eh... c2d dosluhuje? :-D Jak casto porizujete zelezo?
Qeci - s tim chlazenim - mate zajisten dostatecy prisun vzduchu do skrine? Ta taplota mi prijde strasna. Toho v praci nedosahuju ani pri plnem zatizeni stroje.
Lidi vzpamatujte se , kdyz se nekdo zepta jak snizit frekvenci tak to asi vycistenim chlazeni nebude , to je jako kdyz se zeptam jestli je venku naledi tak reknete ze si mam koupit zimaky aniz mate tuseni zda-li je mam ci nemam. Odpovidejte pouze na otazky. Delate z BFU tupce ale oni jsou BFU ...
jenze az se mu zaprasi cely hliniovy blok, tak bude zjistovat jak snizit teplotu pod 50%
Az bude shanet klavesnici s tlacitkem "any", tak ho taky poslete do obchodu? Nebo se opatrne zeptate jestli to nahodou nespravi mezernik?
(qeci: nedelaji "snizeni" frekvence ty wohnousy throttlingem? (tj. vkladanim nopu) ... nadruhou stranu toto uz p4 umely delat automaticky, kdyz mely pocit, ze se upecou )
V tom odkazovaném návodu je napsáno že je to jen pro procesory pentium M, někdy dřív jsem to zkoušel pro Core Duo a byl tam nějaký problém.
V každém případě nechápu co se tady řeší, má moderní intel procesor takže bych automaticky použil ondemand governor na nastavení frekvence, třeba pomocí cpufreq-utils (možná se to na ubuntu jmenuje trošku jinak), návod je třeba tady ubuntu.wordpress.com/2005/11/04/enabling-cpu-frequency-scaling/
Tiskni
Sdílej: