Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Dobry den,
vsichni vime, ze soubor ~/foo
je v domovskem adresari, ../bar
je v adresari o uroven vyse atd...
A ja bych se chtel zde zeptat, zda je definovano neco podobneho pro zadani cesty k souboru pro program, aby byla relativni vudci ceste ke spoustenemu programu.
Napriklad kdyz spustim $ program --plugin "pluginA" --plugin "~/adresar/pluginB" --plugin "???/pluginX"
Tak vlastne pluginA
je v aktualnim adresari kde jsem nyni, pluginB
je v adresari /home/user/adresar/
a potreboval bych aby pluginX
byl ze stejneho adresare, kde lezi binarka programu.
Existuje neco takoveho?
Dekuji.
argv[0]
máš cestu ke své binárce.
ak je program v ceste a spustis ho napisanim jeho nazvu v shelli, argv[0] bude obsahovat len ten nazovTakhle se to u mě zjevně nechová. Mám v takovém případě v argv[0] plnou cestu. Další možnost je kouknout, kam vede symlink
/proc/<pid>/exe
.
V argv[0] je to, co tam postrčil rodičovský proces v argumentu execve(), a to může být kdeco.No jo, může. Můj shell to dělá tak, jak jsem uvedl. Jiný to může dělat jinak.
which
či podobné.
Tiskni
Sdílej: