Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím Vás, existuje způsob jak bych mohl např. do /home nahrat vše co mám ve /var/lib a na /var/ udelat symlink z lib? Jde mi o to, ze mi na disku dochazi misto a potrebuji s tim neco udelat, bohuzel nemohu momentalne misto navysit. Diky moc za pripadnou radu jak na to (prava, atributy apod. potrebuji zachovat).
Dobry den,
To jste si nevybral vhodny adresar, /var obsahuje predevsim
promene pro system, ktere nejsou zaprve moc velke a zadruhe
se meni za behu systemu. Spise se mozna podivat do /usr
a odstranit veskerou dokumentaci /usr/doc/ a /usr/share/doc
je bez problemu mozne.
NN
No to ja tusim, nevim jakym zpusobem jsem mohl primo pro /var udelat 3GB :-( Ale /usr ma volnych 5GB ... Takze prave potrebuji poresit /var/lib Na home mam pres 100GB volneho mista
velkyadresar="lib" su mv "/var/$velkyadresar" "/home/$velkyadresar" ln -s "/home/$velkyadresar" "/var/$velkyadresar"
du -s /var/* | sort -n -r -k 1,1 | headVypise Ti to 10 najvacsich poloziek v adresari
/var
zoradenych od najvacsej.
Tak jsem zkusil a vylezlo mi toto:
1654700 /var/log
633748 /var/lib
219492 /var/cache
31244 /var/www
5096 /var/backups
2996 /var/tmp
956 /var/spool
664 /var/webmin
248 /var/run
148 /var/lib64
/var/log
. Takze treba zistit co je tam take velke a zariadit, aby to tolko nelogovalo, napr. upravou urovne logovanie pre prislusnu aplikaciu, resp. odstranit pricinu tolkych logovacich zaznamov, ak su sposobene nejakou chybou. Taka zabudnuta uroven DEBUG pre Apac dokaze robit zazraky. Urcite hodne i zabira mysql databaze ve /var/lib/mysql
du -sh /var/lib/mysql
?
406M /var/lib/mysql
aha a zkusil jsem to na /var/log a je to tady:
1,6G /var/log
Takze asi symlink na /var/log? Muze to delat problem?
Jasan, uz jsem to pochopil a pritom jsem se dival a velke soubory nenasel ... Projdu to znovu kde je "zakopany pes". Alespon vim jak se zjistuje velikost adresaru ;o)
Tak jsem se dival a ve /var/log/mysql to vytvari nejake soubory kazdy ma okoro 100MB :-( Nevite co je to za soubory?
mysql-bin.000142
No dik, ale ja opravdu nevim k cemu to je ... Navic moje anglictina neni vynikajici, vim ze se daji tyto logy nastavovat v /etc/mysql/my.cnf ale opravdu nevim jestli je muzu vypnout, k cemu se vubec vyuzivaji ...
my.ini
subore. Vymazat aktualne mozes SQL prikazom PURGE BINARY LOGS
.
Tak je to pry k nejake replikaci,... nikdy jsem to nevyuzil tak jsem expiraci nastavil na 3 dny ;o) Díky moc za rady
Staci zadisablovat takto?
#log_bin = /var/log/mysql/mysql-bin.log
# WARNING: Using expire_logs_days without bin_log crashes the server! See README.Debian!#expire_logs_days = 10
#max_binlog_size = 100M
Tiskni
Sdílej: