Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj,
jsem v linuxu zacatecnik........
Mam debian a x window.
potreboval bych vysvetlit par veci.
Icecast je server na ktery se pripoji nejky player a rehrava hudbu.pokud dobre chapu tak na icecast musim povesit nejakehy soft napr. mpd aby neco prehraval.Zajimalo by jestli existuje i nejaka windows (MS) verze,ktera se taky muze pripojit na icecas.
Dobry den,
Icecast, lepe Icecast2 je "media streaming server", neni to prehravac.
Icacast cerpa mp3, ogg aj( to zajistuje mpd).. z database a stremuje
je v urcene kvalite klientum, prehravacum.
Ve sve podstate si stahnente z icecastu playlist, kde je urcena cesta
na server a stream, ktery se ma aktivovat.
Potom si do prehravace pridate playlist a prehravac zacne hrat hubu,
kterou mu server posle.
NN
diky za vysvetleni.Uz se tady trapim tri dny.Chtel bych se zeptat,je mozne nejak otestovat,ze se prehravac
myslim tim externi treba s win pripoji na icecast server.?
A dalsi vec,jak poznam,ze mpd je pripojen na icecast?
Dekuji za odpoved.
Dobry den,
jiz treti den se trapim s icecast2 a mpd.
princip chapu,ale nevim par veci.
Je nejak mozne otestovat pripojeni prehravace napr:winamp na icecast2
Jak poznam,ze mpd komunikuje s icecast2.
Predem dekuji.
Icecast defaultne posloucha na porto 8000
a playlist vypada takto:
http://domena.tld:8000/stream
Stim, ze pri spojeni je vydet aktivni konexe
na Icecast (netstat -an a tak.) zaroven, ma
administraci na:
http://domena.tld:8000/admin/ , kde jsou vi-
det aktivni klienti a dalsi podrobne informace.
Ja jsem se konfiguraci mpd vyhnuj tim, ze
provozuji "open relay" a prebiram stream z
jineho Icecast serveru, takze nepotrebuji mit
vlastni databazi, takze v tom vam neporadim.
NN
Tiskni
Sdílej: