Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Zkusil jsem si nainstalovat na dual boot místo Mandrivy Debian 5,0 por AMD 64. Instalace proběhla v pořádku a při výběru v Grubu najíždí systém v pořádku. Jakmile se dokončí zavádění, obrazovka zhasne a nic se neděje. Čím by to mohlo být ?
Co tak zkusit "vypreparovat" log ... pokud je odkud. A nebo nabootovat pouze do command lajny a z tama se podivat co ze je spatne. Pokud se do ni teda podari najet.
Ani kurzor nebliká. Prostě to zhasne a nic nefunguje. Zkoušel jsem to instalovat v grafickém i v obyčejném rozhraní. Je to pořád stejné. Jenom jsem si říkal, jestli bych neměl mít vlastní oddíl pro složku /boot
partition pro boot nutna neni.Zkus pri bootu dat v grubu pri vyberu kernelu "e" (edit) a k parametrum jadra pripsat "single", odentrovat a zmacknout "b" (boot). melo by ti to nabootovat do single user modu a chtit heslo roota. potom zmen v /etc/X11/xorg.conf v sekci "Device" driver na vesa. to by mohlo pomoc.
Do příkazového řádku v single-módu se dostanu, ale když se chci podívat na /etc/X11/xorg.conf ,tak to napíše, že uvedený soubor neexistuje.
Xorg -configure
, možná by to stálo za zkoušku. Vytvoří se tím soutor /root/xorg.conf, který lze následně použít třeba pro test X serveru (Xorg -config /root/xorg.conf
). Když naběhne ošklivá kostičková plocha tak je to ok. Shodit lze ctrl+alt+backspace.
Takže jsem si stáhl 64 bitovou verzi Mandrivy, nainstaloval a dělá to taky. Předtím jsem tam měl nainstalovanou Mandrivu 2007,1 pro i586 a ta na AMD64 šlapala sice bez zvuku, ale vše ostatní šlo.
Můžete upřesnit? Vidíte počítač bootovat a skončí to v černé obrazovce? Lze přepínat mezi textovými konzolemi? Tedt co udělá ctrl+alt+F1 a co vidíte po (ctrl+)alt+F12, případně co hlásí logy?
Počítač bootuje a po nabootování usne. U Mandrivy mi to akorát ohlásilo, že to automaticky nainstaluje softwarový kodek. Zřejmě nějaká chyba v ovladači pro GeForce 6100, ale i tak to vše usne a neděje se nic.
Moc nám to neusnadňujete ... v /etc/inittab jaký máte defaultní runlevel? Stejně tak obvykle se vypínají všechny služby, aby se odhalil zdroj potíží, pokud je chování tak tajuplné. Při ručním startu služeb pak máte možnost více zkoumat systém.
Tiskni
Sdílej: