Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím!
Vlastním notebook o těchto HW parametrech:
CPU : 697 MHz
RAM : 256 MB
Grafika: 8 Mb
HDD : 80 GB
Mohli by jste mi prosím doporučit jaký linux bych si tam měl nainstalovat?Chtěl bych aby byl rychlý a aby vypadal pěkně. * Jelo by Ubuntu?
Jak je ten disk rychlej (otáčky, cache), kolik má cache procesor? Jestli najdeš v HW sekci podobnej stroj, tak by ses moh inspirovat tam.
Hdd má myslím otáčky 5600 Rpm Ale cpu to nvm
http://www.abclinuxu.cz/hardware/sestavy/notebooky/hewlett-packard/hp-omnibook-6000 něco jsem našel,ale já mám o trochu lepší hw požadavky
Archlinux, tím nic nezkazíš, ale zezačátku musíš hodně pracovat v terminálu. Rychlý je, pěkně vypadá podle toho jaký si tam dáš WM.
v terminálu neumím s linuxem budu začínat zkoušel jsem jen ubuntu u kamaráda a byl dobrý akorát nevím jestli bych ho rozjel.Neporadil bys mi s tím archlinuxem přes icq?
Linuxu se neboj ... a konzole taky ne ... pokud nemáš žádný pdf/knížku po ruce, vytiskni si nějaký taháky a bude se Ti dejchat líp
Tiskni
Sdílej: