Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Ahoj,
poprosím vás o radu. Koupil jsem si nový laptop (Sony Vaio). Rozdělil jsem si disk na několik oddílů. Na jednom mám partition s Windows Vista, další 3 partition pro Fedora 10 a jednu recovery partition s daty (windows, ovladače) potřebnými k uvedení laptopu do továrního stavu.
Chtěl bych si vytvořit bootovatelný iso obraz recovery partition a nainstalovat si s jeho pomocí Visty do virtuálního stroje. Tady jsem narazil. Zkopíroval jsem oddíl pomocí
dd if=/dev/sda1 of=soubor.iso bs=2048
ale obraz po namountování nebootuje. Narazil jsem na ISOLINUX, ale nevypadá to, že tento nástroj je to, co hledám.
Napadá někoho, jak postupovat? Díky.
Výpis z recovery oddílu
. .. APR APR2 APR3 APR4 boot RCD_CSTM Sony SOURCES System Volume Information VAIO autorun.exe Autorun.inf BOOTMGR etfsboot.com HDD rcvdstat.ini rcvprt.wim SNYHDRCV.INI Sony.pac sony.sny sony10.sny sony11.sny Sony2.pac sony2.sny Sony3.pac sony3.sny Sony4.pac sony4.sny sony5.sny sony6.sny sony7.sny sony8.sny sony9.sny
Tiskni
Sdílej: