abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:33 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 141 (pdf) a HackSpace 78 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 2.0.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Oficiálně bude představena ve čtvrtek na konferenci KotlinConf 2024 v Kodani. Livestream bude možné sledovat na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 27.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.8.0 svobodného multiplatformního softwaru pro konverzi video formátů HandBrake (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.5. 21:55 | IT novinky

    Microsoft představil nové označení počítačů Copilot+. Dle oznámení se jedná se o počítače poskytující funkce umělé inteligence. Vedle CPU a GPU mají také NPU (Neural Processing Unit). Uvnitř představených Copilot+ notebooků běží ARM čipy Qualcomm Snapdragon X Elite nebo X Plus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.5. 17:55 | Zajímavý článek

    Příspěvek na blogu Codean Labs rozebírá zranitelnost CVE-2024-4367 v PDF.js, tj. mj. prohlížeči PDF souborů ve Firefoxu. Při otevření útočníkem připraveného pdf souboru může být spuštěn libovolný kód v JavaScriptu. Vyřešeno ve Firefoxu 126.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.5. 12:55 | Nová verze

    Lazygit byl vydán ve verzi 0.42.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.5. 12:22 | IT novinky

    K open source herní konzole Picopad přibyla (𝕏) vylepšená verze Picopad Pro s větším displejem, lepšími tlačítky a větší baterii. Na YouTube lze zhlédnout přednášku Picopad - open source herní konzole z LinuxDays 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    17.5. 13:44 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová major verze 17 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.5. 12:22 | Komunita

    Sovereign Tech Fund, tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří vývoj FFmpeg částkou 157 580 eur. V listopadu loňského roku podpořil GNOME částkou 1 milion eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (80%)
     (5%)
     (8%)
     (7%)
    Celkem 443 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Dotaz: Vlastní Linux od nuly

    13.5.2003 13:33 Aleš
    Vlastní Linux od nuly
    Přečteno: 625×
    Zdravim všechny od Linuxu :)

    Již delší dobu "zkoušim" Linux. Napadla mne taková hříšná myšlenka si udělat vlastní instalaci. Vím, že zde již podobný dotaz padl a také jsem se díval na www.linuxfromscratch.org, ale ja bych si to chtel vyzkoušet úplně od nuly.
    To znamená, ze mám kompl s prázdnym diskem, mohu si natáhnout zdrojáky .... a dál?
    Jistě jste všichni četli jak se cecko zkompiluje samo sebou ... Jak to udelat? Jak začít uplně od nuly?

    Děkuji předem všem, kteří se podělí o nějaké zkušenosti v této oblasti.

    Odpovědi

    13.5.2003 14:15 Tomáš Bláha
    Rozbalit Rozbalit vše Vlastní Linux od nuly
    Až tak úplně od nuly to nejde. Nejprve musíte mít nějaký linux, na kterém vyrobíte základ. Třeba Gentoo, což je distribuce, která se umí komplet překompilovat, pracuje tak, že si rozbalíte základní stage1 balík a spustí se bootstrap.sh, který přeloží binutils, gcc, gettext a glibc a po přeložení glibc znovu přeloží binutils, gcc a gettext. Tím dostanete kompletně přeložený základ a můžete stavět dál.
    13.5.2003 15:17 Aleš
    Rozbalit Rozbalit vše Vlastní Linux od nuly
    Děkuji za dobrý tip. Gentoo určitě vyzkouším.

    Jen ještě pořád řeším dál tu "filozofickou" otázku jestli dřív vejce nebo slepice :-)
    Přece se céčko muselo prvotně ze zdrojaků zkompilovat samo sebou. Pak jsem můžu někde bokem zkompilovat jádro, které natáhnu třeba přes disketu do komplu... a jedu :-)
    Takovou mam představu. A to ještě nevím jak s podporou filesystému na disku (jádro mám v paměti), pak musím udělat zinicializovat filesystém na disku. To asi znamená přeložit a dát si na disketu fdisk a mkfs.

    13.5.2003 16:50 ivok
    Rozbalit Rozbalit vše Vlastní Linux od nuly
    zacit s kompilovanim a skladanim vlastniho linuxu budete muset chtě nechtě začít na nějakém už funkčním (tedy co se gcc týká). Až si pomocí tohohle funkčního linuxu (ne nutně linuxu) přeložíte ten svůj a dostanete ho do stavu, že v něm můžete překládat další věci, pak už máte vyhráno a můžete si třeba znovu přeložit glibc anebo ... (obcas je dobre neco prelozit staticky, aby to fungovalo vzdycky... - vlastni zkusenosti :-)
    25.2.2004 01:37 Tomas Bryja
    Rozbalit Rozbalit vše Vlastní Linux od nuly
    mam pocit, ze aby se cecko prelozilo samo sebou je nesmysl... Rekl bych ze prvotni c compiller musel byt napsany v assembleru... zdrojaky se nedaji spustit a tudiz nemuzou nic delat, natoz kompilovat sebe sama. Uplne od nuly to nikdy nezvladnete.
    Stanislav Brabec avatar 25.2.2004 11:53 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Vlastní Linux od nuly
    To musel. Ae dlouhá léta se už píšou kompilátory ve vyšších jazycích. Stačí, aby předchozí verze překompilovala následující.
    25.2.2004 08:30 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Vlastní Linux od nuly
    Céčko, binutils, jádro a spol. můžeš (musíš) přeložit na nějakém minimálně funkčním systému. Pokud ho máš jako crosscompiler, tak to ani nemusí nutně být Linux, ale někde pracovat musíš, dokud ten tvůj systém ještě neexistuje, to snad dá rozum. IMHO si nejprve zkus Gentoo a LFS, a až je budeš mít v malíku, tak teprv řeš takovéto věci...
    25.2.2004 13:40 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše Vlastni Linux od nuly
    ad ta filozofie. prvni byl kohout ;-) (=pocitac) a s nim prisle i strojovy kod. v tom nekdo napsal zavadec a prekladac. v jazyku prekladace pak napsal prekladac sam a predhodil ho prekladaci, ktery byl napsany v strojovym kodu a od te doby uz prekladac preklada sam sebe. takze jestli chces zacit od nuly, tak si nekde sezen hexa cisla instrukci a za rok dej vedet, jestli si stihl po vikendech napsat funkcni zavadec. za dalsi dva roky potom nultou verzi prekladace a za dalsich deset let dej vedet, jestli s v jazyce toho prekladace napsal prekladac, ktery by byl schopen prelozit binutils a gcc (nebo neco jineho) a takhle prelozenejma(to je tusim bootstrap/stage1) binutilsama a gcc pak preloz(stage2) binutils a gcc, ktery uz budou mit kod prelozeny samy sebou a kdyz je prelozis znovu(stage3) tak bys mel dostat nachlup stejny, protoze se pouziji uplne stejny optimalizace a preklada to uplne ten samy prekladac(jestli ne, tak je nekde chyba)
    25.2.2004 05:18 User682 | skóre: 38 | blog: aqarium | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Vlastní Linux od nuly
    zdravim,
    mate hezkou myslenku. jenomze distribuci(pochopil jsem to predpokladam spravne) je tu mraky.
    a tak nejak si myslim, zda vase snazeni bude v necem inovativni a mimo pokusu necemu prospeje. vasim znalostem samozrejme. o tom nepochybuji.
    spise by pomohlo vice aktualizovat nektere distribuce.
    ale pokud by jste precijenom chtel neco delat, co se tyce distribuci, tak bych si zkusil pohrat s PDA a mobily. na nektere linux jde dostat.
    proc to pisi ? mam nokii 9210 a linux by na tom mel bezet take. ale to je ve hvezdach, kdy se k tomu dostanu.
    ps: berte to v dobrem. nechci vas odrazovat a nekdy je lepsi zvazit, zda ma cenu tristit sily na necem, co uz jini udelali.
    bye goldenfish
    25.2.2004 13:21 mior | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Vlastní Linux od nuly
    Tak ako to dotazovateľ popisuje, mám pocit,že sa púšťa do akcie, na ktorú mu evidentne chýbajú aspoň základné znalosti a skúsenosti. Nedoporučujem Vám to, opusťte túto myšlienku! Narazíte na toľko problémov, s ktorými si nebudete vedieť rady, že vás to znechutí a tak linuxová komunita príde o jedného potencionálneho člena. Vašu energiu by ste mali využiť smerom na zlepšovanie už funkčných distribúcií - začal by som prekladmi niektorých helpov, menu a hlásení rôznych programov do češtiny (a samozrejme do slovenčiny...), opravami drobných chýb a podobne. Pri tom sa isto naučíte narábať s céčkom, prekladmi, knižnicami, jadrom... To výrazne zlepší Vaše znalosti a okrem toho, že urobíte kus užitočnej práce pre nás ostatných, takto "vycvičený" sa môžete vrátiť k Vašej pôvodnej myšlienke na stavbu vlastnej distribúcie - trebárs od nuly. Ak to ale urobíte naopak, bude Vás škoda...
    7.2.2005 23:55 mmrnda | skóre: 18 | blog: Pokusy | Liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní Linux od nuly
    Myšlenka je vcelku dobrá, ale já si myslím, že se něco podobnýho dělalo naposled třeba na Sinclairu a takovejch podobnejch 8bitech. Kde člověk alespoň v tom assembleru vědel co a jak.

    Odpověď : Od nuly začneš tak, že půjdeš někam vydolovat rudu. :-)

    !!!OMLOUVÁM SE!!!

    Ale to je dotaz pro génia a né pro lidi.

    PS: Já teda programovat v assembleru vubec neumím, ale vim, že to jde(možná, že i ne. Kdo ví?:-)). Na základce jsem ho měl půl roku a nepobral jsem z něj ani ň.
    Učený člověk na zem nespadl.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.