Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Nejlepší by bylo zkusit se na tu sambu připojit z jiného počítače. Jestli není jiný počítač k dispozici, tak pro ověření jestli je chyba na straně serveru bych zkusil scan portů, jestli jsou vidět porty samby (53, 139), třeba pomoci nmap.
není náhodou 53 dns?
Samba podle mě používá toto:
netbios-ns 137/tcp # NETBIOS Name Service
netbios-ns 137/udp
netbios-dgm 138/tcp # NETBIOS Datagram Service
netbios-dgm 138/udp
netbios-ssn 139/tcp # NETBIOS session service
netbios-ssn 139/udp
(viz /etc/services)
jinak souhlas - nmap mi přijde jako dobrý nápad...
maximálně snad, že by nešel najít podle jména - zkusil bych v okolních počítačích dát vyhledat podle IP nebo se podívat, co vypíše nbtstat, kterému se jako parametr dá ip adresa. Pak snad jedině zkusit vypnout firewall? Na jiné stroje se dostanete?
Tím že tam chybí ten port 137 to není, ten je UDP a nmap je při výchozím nastavení neskenuje. Jinak jsem nějak nepochopil co jsi to sem nahrál za výpis na nmap to nevypadá. Píše to nmap že je ten port 139 otevřený nebo filtrovaný? Mě to třeba píše toto
PORT STATE SERVICE VERSION
139/tcp open netbios-ssn Samba smbd 3.X (workgroup: WORKGROUP)
Nic víc mě nenapadá, nejvíc by pomohlo se podívat do logu samby na straně toho NAS, ale to asi neumíš co?
Pocitam, ze ten NAS je vporadku na windows:
-Spustena sluzba - Prohledavani pocitacu
-Sitovka - Klient site Microsoft / Zdileni souboru a tiskaren ..
-Cmd - net view
Tak nejak, uz jdu spat.
NN
A co kdyz zadate ve windows do radku pro URL: \\IP_NASu ?
jste mě trochu předběhnul - net view by měl ten NAS ukázat - souhlas
port 139 by měl opravdu stačit.
nbtstat -A IP_adresa_NAS by měl ukázat ve výpisu jeho jméno a skupinu (výpis o několika řádcích)
máte ve firewallu ve vyjímkách povolené sdílení souborů a tiskáren? Možná bych ten fw fakt pro nalezení přičiny zkusil na chvíli vypnout a otestovat bez něj...
Viděl bych to, že není na FW povolené sdílení souborů a tiskáren
Nebo lze ve windowsech zapnout logování firewallu. je to v nastavení firewallu v protokolování zabezpečení a pak výchozí soubor windows\pfirewall.log - Tam by se dalo najít, co přesně neprošlo kvůli firewallu.
Běží na serveru nmbd?
Na diagnostiku doporučuju Wireshark.
Tiskni
Sdílej: