Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Nejlepší by bylo zkusit se na tu sambu připojit z jiného počítače. Jestli není jiný počítač k dispozici, tak pro ověření jestli je chyba na straně serveru bych zkusil scan portů, jestli jsou vidět porty samby (53, 139), třeba pomoci nmap.
není náhodou 53 dns?
Samba podle mě používá toto:
netbios-ns 137/tcp # NETBIOS Name Service
netbios-ns 137/udp
netbios-dgm 138/tcp # NETBIOS Datagram Service
netbios-dgm 138/udp
netbios-ssn 139/tcp # NETBIOS session service
netbios-ssn 139/udp
(viz /etc/services)
jinak souhlas - nmap mi přijde jako dobrý nápad...
maximálně snad, že by nešel najít podle jména - zkusil bych v okolních počítačích dát vyhledat podle IP nebo se podívat, co vypíše nbtstat, kterému se jako parametr dá ip adresa. Pak snad jedině zkusit vypnout firewall? Na jiné stroje se dostanete?
Tím že tam chybí ten port 137 to není, ten je UDP a nmap je při výchozím nastavení neskenuje. Jinak jsem nějak nepochopil co jsi to sem nahrál za výpis na nmap to nevypadá. Píše to nmap že je ten port 139 otevřený nebo filtrovaný? Mě to třeba píše toto
PORT STATE SERVICE VERSION
139/tcp open netbios-ssn Samba smbd 3.X (workgroup: WORKGROUP)
Nic víc mě nenapadá, nejvíc by pomohlo se podívat do logu samby na straně toho NAS, ale to asi neumíš co?
Pocitam, ze ten NAS je vporadku na windows:
-Spustena sluzba - Prohledavani pocitacu
-Sitovka - Klient site Microsoft / Zdileni souboru a tiskaren ..
-Cmd - net view
Tak nejak, uz jdu spat.
NN
A co kdyz zadate ve windows do radku pro URL: \\IP_NASu ?
jste mě trochu předběhnul - net view by měl ten NAS ukázat - souhlas
port 139 by měl opravdu stačit.
nbtstat -A IP_adresa_NAS by měl ukázat ve výpisu jeho jméno a skupinu (výpis o několika řádcích)
máte ve firewallu ve vyjímkách povolené sdílení souborů a tiskáren? Možná bych ten fw fakt pro nalezení přičiny zkusil na chvíli vypnout a otestovat bez něj...
Viděl bych to, že není na FW povolené sdílení souborů a tiskáren
Nebo lze ve windowsech zapnout logování firewallu. je to v nastavení firewallu v protokolování zabezpečení a pak výchozí soubor windows\pfirewall.log - Tam by se dalo najít, co přesně neprošlo kvůli firewallu.
Běží na serveru nmbd?
Na diagnostiku doporučuju Wireshark.
Tiskni
Sdílej: