Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Mapy.cz rostou a postupně přechází na Mapy.com. V plánu je vylepšení Map novými zahraničními uživateli.
Byl představen Raspberry Pi PoE+ Injector pro napájení Raspberry Pi po datovém síťovém kabelu (PoE). Cena je 25 dolarů.
Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Uz to zase vytahuju, ale je to vakh zajimave, nicmene nekdo zminoval,
ze to je L2 vec a ze to musi byt na obou stranach, cimz si ale nejsem
jisty, jinak pres iptables?
http://www.linuxfoundation.org/en/Net:Bonding
NN
Nelze jednotlive pakety odesilat nahodne pres ruzne providery, to by vznikl pekny gulas.Běžně to nejde, ale samozřejmě existují i případy, kdy to možné je.
Lze rozhazovat pouze cele konexe.Jenže jádro o spojeních obecně nic neví. Možná může vědět o TCP spojení (i když routování do něj nic není), ale už třeba neví nic o DNS spojení (dotaz a odpověď), nic neví o datovém spojení vytvořeném vedle řídícího spojení FTP atd.
Pokud se to neosetri, muzou asi nastavat pripady ze pulka vebove stranky (treba kod) pojede pres jednoho isp a jine casti (treba obrazky) pres jinehoPrávě proto se mi nezdá, že by jádro dělalo automatický loadbalancing. Přineslo by to víc problémů než užitku.
iptables
, iptables
mají větší možnosti rozlišování paketů a můžete pakety k rozlišení předávat i externímu programu. Takže možnosti, jak to udělat, existují…
Rozhazovani paketu jeden sem, druhy tam, to delat nelze. Cilovy stroj vidi dve ruzne IP a tim to povazuje za dve odlisne spojeni. Existuji ruzne metody low balancingu, ktere lze vyuzit napriklad i k rozlozeni zateze mezi ruzne vetve fyz. serveru (rizene napr. DNSem), ale vzdy je to spojeni jedna IP proti druhe IP a ne ze je jedna z tech IP promennych. Rozlozeni zateze tak jak chcete je nutno nadefinovat. napr. viz odkaz na diskuzi vyse. Vase otazka, zda linux dokaze pouzivat ruzne konektivity, tak ano, dokaze. Vytvareni failoveru (ipmp) atd...
Mas na mysli neco jako dual wan router? http://www.alwar.cz/e-shop/vmchk/smc-dual-wan-load-balancing-vpn-router.html
nebo ti treba pomuze toto http://www.linuxquestions.org/questions/linux-networking-3/useful-dual-wan-script-574424/
Není to vpodstatě totéž co se řešilo na
http://www.root.cz/diskuse/3855/
a případně i dalších diskuzích na rootu (s některými možnými odpověďmi tam?
Tiskni
Sdílej: